وزیر خارجه آمریکا: اکنون مهمترین و اساسی‌ترین کار این است که ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید هرچند به باور او رژیم ایران از مسیر بازگشت به تعهدات برجام دور است، اما راه دیپلماسی اقتضا می‌کند که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی  پایبند باشد و به اجرای آنها بازگردد

آقای بلینکن  دوشنبه شب در  گفتگو با تلویزیون سی ان ان در این بار گفت: پرزیدنت بایدن به روشنی موضع خود را اعلام کرده است. اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق‌ هسته‌ای بازگردد، ما هم همین کار را خواهیم کرد و بعد از آن با متحدان و شرکای خود کار کرده تا توافقی طولانی مدت و قوی‌تر بسازیم و همچنین دیگر موارد از جمله برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه را نیز مشخص کنیم.

آقای بلینکن افزود: مشکلی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، این است که در ماه‌های اخیر، ایران گام به گام، محدودیت‌ها را که تحت توافق گذاشته شده بود را برداشته است. ما از توافق خارج شدیم، ایران هم شروع به برداشتن شماری از محدودیت‌های توافق کرد و نتیجه این شد که آن‌ها بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح هسته‌ای،‌ نزدیکتر شده‌اند.

وزیر خارجه ایالات متحده تلویحا خروج دونالد ترامپ از برجام  را دلیل نزدیک شدن رژیم ایران به ساخت بمب اتمی و پیشرفت در برنامه هسته ای خود دانست.

وی در ادامه سخنانش افزود:توافق هسته‌ای این زمان را به بالای یک سال افزایش داد اما طبق گزارش‌های عمومی، این زمان اکنون به سه تا چهار ماه رسیده و به مسیر غلطی پیش می‌رود.

وزیر خارجه ایالات متحده هفته گذشته هشدار داد که زمان رسیدن رژیم ایران به مرحله ای که بتواند مواد اولیه برای ساخت بمب اتم را به دست آورد چند هفته تخمین زده بود اما شب گذشته این زمان را سه تا چهار ماه عنوان کرد.

بلینکن  گفت: از این رو مهم‌ترین و اساسی ترین کار برای رژیم ایران این است که به اجرای تعهدات خود بازگردد. آن‌ها از آن فاصله دارند ولی اگر چنین کنند، راه دیپلماسی  باز است و ما هم حاضر به گام در آن مسیر هستیم.

آنتونی بلینکن در پاسخ به این پرسش که پس این رژیم ایران است که باید گام اول را بردارد، گفت: پرزیدنت بایدن در این مورد به صراحت گفته است. آن‌ها باید به اجرای تعهدات بازگردند و اگر این کار را کنند، ما هم همین کار را خواهیم کرد.

روز یکشنبه علی خامنه ای طی سخنانی گفته بود که ایالات متحده باید تمامی تحریم ها را لغو کند و زمانی که ما آنها را مورد راستی آزمایی قرار دادیم و در میدان عمل تحریم ها به کلی لغو گردید به تعهدات خود در چارچوب برجام باز خواهیم گشت.

خامنه ای این خواسته خود را تصمیم قاطع نظام دانسته و گفت: همه مقام های حکومت از آن پیروی میکنند.

این در حالیست که جو بایدن در پاسخ به پرسشی درباره تحریم ها و توافق اتمی با رژیم ایران گفت:آنها باید ابتدا به تعهدات خود بازگردند سپس تحریم ها لغو خواهد شد.