وزیر خارجه آمریکا: «دادستان دیوان بین المللی لاهه، حق ندارد عملیات دفاعی اسرائیل را بازرسی کند»

وزیر خارجه ایالات متحده اعلام داشت که دولت واشنگتن با تصمیم دادستان دادگاه بین المللی  جنایی در لاهه، که اسرائیل را در مبارزه با ترور فلسطینی، به جنایات جنگی متهم ساخته است به شدت مخالفت ورزید و تلاش لازم را برای خنثی کردن این تصمیم ظالمانه به کار خواهد گرفت.

دادستان این دادگاه بین المللی که به داشتن گرایش های ضد اسرائیلی متهم گردیده، به دنبال شکایت حکومت خودگردان فلسطینی که سال گذشته ارائه شد، اسرائیل را متهم ساخته که در دفاع از امنیت و سلام جان شهروندان خود در برابر ترور فلسطینی، مرتکب جنایات جنگی شده است.

دادستان این دادگاه هیاتی را مامور ساخته تا آن چه را که “اتهامات در مورد جنایات جنگی اسرائیل علیه فلسطینیان” توصیف کرده، مورد بررسی قرار دهند. این بانوی حقوقدان بیطرفی را در این دستور حفظ نکرده، و اشاره ای به جنایات فلسطینیان علیه اسرائیل نکرده است.

عملیات تروریستی علیه اسرائیل توسط سازمان های ترور فلسطینی، زیر گرفتن عابران اسرائیلی توسط اتومبیل، که در جریان آن، از جمله یک نوزاد سه ماهه زیر لاستیک اتومبیل قطعه قطعه شد، در این دستور دادستان ذکر نشده است.

آن بانوی حقوقدان، حتی به حملات موشکی از غزه به سوی خاک اسرائیل، به هدف کشتن مرد و زن و کودک اشاره ای نکرده و آن را جنایت جنگی ندانسته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفت: « ما قاطعانه با انجام این تحقیقات یک جانبه و غرض آلود مخالفت می ورزیم و بر این باوریم که آن دادگاه چنین اختیاراتی ندارد

این چندمین بار است که ایالات متحده مخالفت خود را با این اقدام بیان می کند.

مایک پمپئو در بیانیه ای که در این زمینه انتشار داد، از جمله نوشت: «اگر دادگاه بین المللی جزایی به مسیر کنونی ادامه دهد، و به طور یک جانبه بخواهد اسرائیل را دادگاهی کند، پیامدهای ناگواری به بار خواهد آورد.

ایالات متحده و چند کشور دیگر در گذشته اعلام کرده اند که دیوان بین المللی لاهه نباید به تحقیقات جزایی علیه اسرائیل بپردازید، زیرا فاقد چنین اختیاراتی می باشد.