وزیر خارجه آمریکا در دیدار کوتاه از اورشلیم، درباره ایران و مسائل دیگر با مقامات گفتگو خواهد کرد

دیدار وزیر خارجه ایالات متحده از اسرائیل، فرصت بسیار مناسبی برای رهبران دو کشور خواهد بود که یک رشته مسائل منطقه ای و دو جانبه را مورد بررسی قرار دهند و همآهنگی بیشتری بین دو کشور برقرار گردد. این دیدار دو روز دیگر (چهارشنبه) انجام خواهد گرفت.

مایک پمپئو درست در روزی به اورشلیم می رسد که آئین ادای سوگند از جانب اعضای کابینه جدید اسرائیل در پارلمان برگزار می شود و دولت نتانیاهو – گانتس کار خود را آغاز می کند.

آگاهان می گویند که مسائل مربوط به ایران، بخش مهمی از گفتگوها را شامل خواهد شد. پمپئو به طور جداگانه به نتانیاهو و گانتس به گفتگو خواهد نشست.

اسرائیل درباره زیاده خواهی های اتمی و موشکی رژیم ایران و همچنین دخالت های نظامی آن در کشورهای منطقه و حضور سپاه قدس در سوریه، هماهنگی کامل دارد. ولی در همان حال، برچیدن سامانه ضد موشکی آمریکایی از عربستان و همچنین محدود سازی حضور نیروهای آمریکایی در منطقه موجب ناخشنودی و نگرانی اسرائیل است.

پمپئو در حال و هوایی به اسرائیل می آید که رژیم ایران از نظر اقتصادی و رویارویی با کورونا و شدت گیری نارضایی مردم، به مرحله خم کردن کمر رسیده و فشارهای حداکثری ایالات متحده ممکن است کمر حکومت را بشکند.

گفته می شود که ابراز آمادگی های مکرر رژیم ایران برای مبادله زندانیان با ایالات متحده، ممکن است نخستین نشان آمادگی برای ورود به گفتگوهای جدی تری با ایالات متحده باشد.

رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل، یوسی کوهن در بخشی از دیدار پمپئو و نتانیاهو حضور خواهد داشت. ولی وزیر خارجه ایالات متحده درخواست کرده دیدار جداگانه ای نیز با رئیس موساد داشته باشد زیرا پمپئو، خود در گذشته رئیس سرویس امنیت خارجی کشورش (سی آی ای) بوده است.

دیدار پمپئو از اسرائیل، نخستین سفر او به یک کشور خارجی، از هنگام شیوع بیماری کورونا در ایالات متحده می باشد. همچنین او نخستین میهمان خارجی در اسرائیل از هنگام کورونا محسوب می شود.

یکی دیگر از مسائلی که در دیدار بین وزیر خارجه ایالات متحده و رهبران اسرائیل صورت خواهد گرفت، آینده روند صلح اسرائیلی – فلسطینی می باشد. مهمترین موضوع در این رابطه، امکان الحاق نوار ساحلی موسوم به دره اردن به خاک اسرائیل است که راستگرایان اسرائیل فشار می آورند این طرح هرچه زودتر عملی شود. با آن که چنین امکانی، در طرح صلح پرزیدنت ترامپ نیز مطرح گردیده، ولی با ابراز مخالفت کشورهای عرب و همچنین تهدیدهای شدید حکومت خودگردان فلسطینی و حماس و جهاد اسلامی روبرو گردیده است.

مقامات آمریکایی می گویند که سفر پمپئو به اورشلیم به دعوت و درخواست دولت اسرائیل صورت می گیرد.