وزیر خارجه آمریکا: رژیم ایران باید از سوریه خارج شود. حزب الله جزیی از صحنه سیاسی لبنان است

وزیر خارجه ایالات متحده، رکس تیلرسون، دیروز (چهارشنبه) پس از گفتگو با همتای اردنی خود در عَمّان، از پیشرفت طرح صلحی که ایالات متده به هدف رسیدن به آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها در حال تدوین آن است، ابراز خرسندی کرد و گفت ایالات متحده به زودی طرح صلح خود را ارائه خواهد داد.

رکس تیلرسون در گفتگو با خبرنگاران همچنین گفت که از حادثه درگیری روز شنبه گذشته بین اسرائیل و نیروهای وابسته به حکومت ایران در سوریه نگران است و دوباره گفت که حکومت ایران باید همه نیروهای مسلح خود را از سوریه خارج کند.

این خرسندی تیلرسون در حالی بیان می شود که اکنون چند سال است روند مذاکرات صلح متوقف مانده و محمود عباس همچنان تجدید گفتگوها را به پذیرفته شدن برخی پیش شرط ها توسط اسرائیل اعلام می کند.

در گزارش های روزهای اخیر گفته شده که فلسطینیان از میانجیگری ایالات متحده مایوس شده اند و اکنون به دنبال کشورهای دیگر و از جمله روسیه هستند.

تیلرسون فاش ساخت که تهیه نقشه صلح آمریکایی از چند ماه پیش آغاز شده است. او گفت: این نقشه را دیده ام و از آن رضایت دارم، ولی به جزئیات این نقشه اشاره ای نکرد.

شمار زیادی از روسای جمهوری پیشین ایالات متحده نیز به نوبه خود “نقشه راه” برای پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی تهیه کرده بودند که هیچ یگ از آن ها به نتیجه ای نرسید.

در مورد حزب الله لبنان، رکس تیلرسون گفت که آن گروه بخشی از فرایند سیاسی آینده لبنان محسوب می شود. این سخنان در حالی بیان می شود که حزب الله به عنوان یکی از بازوهای عملیاتی حکومت ایران در منطقه، در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار دارد که ایالات متحده در هفته های اخیر، حتی این تحریم ها را گسترده تر ساخته است.تیلرسوم درباره آینده سیاسی لبنان افزوده گفت: «ایالات متحده از یک لبنان آزاد و دارای حکومت مردمسالار و فارغ از نفوذ کشورهای دیگر حمایت می کند».

وزیر خارجه ایالات متحده بر این باور است که با انجام گفتگوهای سیاسی، و از طریق تماس های دیپلماتیک می توان به نفوذ حکومت ایران در کشورهای عرب منطقه پایان داد. رهبران ایالات متحده و مقامات اطلاعاتی آن کشور، تا کنون بارها حکومت ایران را خطرناکترین عامل بی ثباتی در خاورمیانه توصیف کرده اند.

رکس تیلیرسون در حالی این سخنان را می گوید که هم اکنون مشغول دیدار از کشورهای عرب خاورمیانه است و مشکلات منطقه را با رهبران این کشورها در میان می گذارد. تیلرسون گفت که به ویژه در رابطه با سوریه، مذاکرات سیاسی می تواند کارساز باشد و ایالات متحده به عنوان یک نیروی ثبات در این منطقه تلاش می کند.

وزیر خارجه ایالات متحده، همانند اسرائیل، تاکید کرد که سوریه باید به سیادت خود باز گردد و از این رو نیروهای وابسته به حکومت ایران باید آن کشور را ترک گویند.

تیلرسون در مورد حضور نظامی حکومت ایران در چند کشور منطقه گفت: «ایالات متحده با صراحت موضع خود را در مورد حضور بی ثبات کننده رژیم ایران در یمن، سوریه، لبنان و عراق بیان کرده است. نظر ما این است که به باور ما و همچنبن به باور جامعه جهانی، حضور حکومت ایران در کشورهای نامبرده، نه تنها کمکی به آن کشورها نمی کند، و ثباتی به وجود نمی آورد، بلکه به امنیت شهروندان آن کشورها نیز کمکی نمی کند».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما از حکومت ایران خواستاریم که نیروهای خود را به کشورش بازگرداند، زیرا ما آن را راه درست برای آینده می دانیم».

 

 

یک دیدگاه

  1. سران امریکا فقط حرف میزنند چند دهه است هی الکی تهدید وهشدار میدهند هیچ عقل سالمی نمپذیرد که گفته وکلام سران امریکا درخاورمیانه اساسی وصحت داشته باشد اگر ایران نفوزش را در خاورکیانه جمع کند امریکا کجا سی ملیارد دلار تجهیزات نظامی به عربستان میفروخت یا۲۵ملیاردلار به امارات متحده امریکا خود پشت پرده عامل بی ثباتی خاور میانه است اخر کی گربه بهر رضای خدا موش میگیرد عامل اینهمه کشتار درعراق در این چند سال امریگا بود همچنین لیبی .افغانسنان این سایه مرگ به هرجا پا میگذارد جز مرگ وبدبختی هیچی برای مردم ان خطه به ارمغان ندارد اوباما در برابر روسیه زانو زد وترامپ گفت من قهرمان کشتی کج هستم برید کنار برای خودم خوب ازروزیکه شده ابر مرد جهان فقط بقول خودشان چه گلی به ارمغان زده به سرمردم خاور میانه وحتی اسیا امریکا فقط حرف وصداست چون طپل توخالی وهرجا ببیند لاشه ای افتاده چو گفتار انجاست فقط منافع خودش امریکا بخاطر نفت خاور میانه از خداشه تمام ملت خاور میانه از بین بروند اگر روزی سران وملتهای خاورمیامه دست صلح ودوستی بهم بدهند وخاورمیانه عاری از هرگونه نزاع باشد بخدا سران امریکا ازغصه دق میکنند

Comments are closed.