وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به اسرائیل: «علیه برنامه های اتمی ایران و صلح با فلسطینی ها، گفتگو می کنم»

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در آستانه سفر به اسرائیل، در مصاحبه ای گفت که یکی از هدف های از این دیدار، آن است که می خواهد بداند دولت آینده اسرائیل، دقیقا در مورد آینده کرانه باختری رود اردن چه می اندیشد و چه برنامه هایی دارد.  او در مورد مبارزه با ویروس کورونا گفت که ایالات متحده و اسرائیل به تلاش مشترکی دست زده اند تا هرچه زودتر بتوان واکسنی علیه کورونا یافت. او در این مصاحبه دوباره دولت چین را به پنهان کاری در مورد ابعاد شیوع ویروس کورونا در آن کشور متهم ساخت.

پمپئو که قرار است در اولین سفر خود به خارج از هنگام شیوع کورونا، به اسرائیل بیاید، در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه “ییسرائل هیوم” (اسرائیل امروز) از جمله گفت: «موضوع های زیادی وجود دارد که من درباره آن ها می خواهم با رهبران اسرائیل به رایزنی و گفت و شنود بپردازم. اسرائیل اکنون صاحب یک دولت با ثبات می شوم و من مایلم بدانم که ژنرال (نیروهای ذخیره) بنی گانتس در مورد این موضوع ها چه می اندیشد”.

وزیر خارجه ایالات متحده افزوده گفت: «تهدیدهایی که از جانب حکومت اسلامی ایران امنیت خاورمیانه را تهدید می کند مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین من می خواهم شیوه همکاری بین دو کشور در زمان دولت آینده اسرائیل را بررسی کنم تا بتوان همکاری های گسترده تر و هماهنگی های بیشتری بین دو کشور به وجود آورد».

پمپئو گفت که می خواهد بررسی کند که ایالات متحده و اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن رژیم ایران به بمب هسته ای، چه کارهای بیشتری می توانند انجام دهند. او همچنین گفت که پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها همیشه یکی از هدف ها و آرمان های دو کشور بوده و هست. وی گفت که در مورد تماس های ایالات متحده با کشورهای عرب و ممالک دیگر در این زمینه، اطلاعات تازه ای در اختیار اسرائیل خواهد گذاشت.

در مورد کورونا گفت که همکاری اسرائیل و ایالات متحده در مبارزه با آن بسیار خوب بوده و اکنون دو کشور می کوشند واکسنی علیه آن بیابند و در این زمینه همکاری های سازنده ای بین دو کشور جریان دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده، فردا (چهارشنبه) به اسرائیل می آید و با بنیامین نتانیاهو بنی گانتس دیدارهای جداگانه ای خواهد داشت و همچنین با رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل، یوسی کوهن، ملاقات دیگری انجام خواهد داد. پمپئو پیش از آن که به مقام وزیر خارجه برسد، خود، رئیس سرویس امنیت خارجی ایالات متحده (سی آی ای) بوده است.