وزیر خارجه استرالیا با ظریف درباره شهروندان استرالیایی زندانی، سخن گفت

زوجی به نام مارک فیرکین و جولی کینگ، که بیش از دو ماه پیش در ایران بازداشت شده‌اند

ماریز پین، وزیر خارجه استرالیا، در سنای استرالیا گفت: در باره دو تن از شهروندانش، زوجی به نام مارک فیرکین و جولی کینگ، که بیش از دو ماه پیش در ایران بازداشت شده‌اند با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه استرالیا بدون اشاره به جزئیات بیشتری در این باره گفت: «دولت تلاش‌هایی کرده است تا اطمینان یابد با آنها رفتاری عادلانه، انسانی و مطابق با هنجارهای بین‌المللی صورت می‌گیرد»

با روی کار امدن حکومت اسلامی در ایران گروگانگیری یک ویژگی دائمی این رژیم بوده است، خارجی هایی که امروز برای کار، تحصیل، یا دیدار خانواده شان به ایران می روند مکررا توسط رژیم ایران هدف گرفته می شوند؛ رژیمی که آنها را به چشم فرصتی برای گرفتن پول ازکشور مقابل و  یا تغییر سیاست دولتهای دیگر می بیند.

به گزارش برخی منابع خبری ، بر اساس حساب‌های کاربری این دو نفر در شبکه‌های اجتماعی ، آنها دو سال پیش راهی سفر دور دنیا شده و گزارش‌ها و تصاویری از کشورهای مختلف را منتشر می‌کردند.انها پس از امدن به ایران به  همراه دوستشان در حوالی جاجرود در اطراف تهران از سوی سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

وزیر خارجه استرالیا از  فرد سومی را که بازداشت شده است ویک شهروند بریتانیایی‌استرالیایی است  واکنشی نشان نداده است.

میمنت حسینی چاوشی، استاد جمعیت‌شناسی که در دانشگاه ملبورن استرالیا تدریس می‌کرد، نیز سال گذشته مدتی در تهران در بازداشت بود به ده سال حبس محکوم شده است.

از سه شهروند استرالیایی که بتازگی در ایران بازداشت شده‌اند دو تن از آنها دارای تابعیت بریتانیا نیز هستند.

نشریه تایمز،در گزارش نوشته که  هر سه شهروند استرالیایی در حال حاضر در زندان اوین زندانی هستند.

دولت استرالیا هفته گذشته به شهروندانش هشدار داد: به دلیل خطر بازداشت خودسرانه‌ای که اتباع خارجی از جمله استرالیایی‌ها با آن روبه‌رو هستند. توصیه‌های مسافرتی به شهروندانش را تغییر داد و از آنها خواست این موارد را پیش از سفر به ایران مد نظر قرار دهند.