وزیر خارجه اسرائیل، در دیدار با همتایان اروپایی: «نگذارید رژیم ایران با تسلیح بیشتر، خاورمیانه را تهدید کند»

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، در دیدار با وزیر خارجه اسرائیل گبی اشکنازی، از جمله به وی گفت که دولت آلمان با سخنان او دایر بر این که تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت ایران باید ادامه یابد، کاملا موافق است.

گبی اشکنازی که در گذشته رئیس ستاد ارتش اسرائیل بوده، برای حضور در نشست دو روزۀ وزیران خارجه کشورهای اروپایی، به دعوت رسمی دولت آلمان به برلین رفته بود.

نیویورک تایمز نوشت که وزیر خارجه اسرائیل در این سفر از جمله گفت که اگر تحریم های تسلیحاتی دو ماه دیگر پایان یابد، رژیم ایران خرید گسترده تسلیحات را آغاز خواهد کرد و تنش در خاورمیانه به شدت افزایش خواهد یافت.

کشورهای اروپایی عضو دائم شورای امنیت، به طرح ایالات متحده در مورد ادامه تحریم ها رای ممتنع دادند و بدین سان کوشش دولت واشنگتن در این زمینه ناکام ماند. ولی رهبران آمریکا در هر فرصت می گویند که این تحریم ها ادامه خواهد یافت و ایالات متحده مکانیسم ماشه را دوباره فعال خواهد کرد و همه تحریم ها از سر گرفته خواهد شد.

وزیر خارجه اسرائیل خطاب به همتایان خود گفت: «ما انتظار داریم که نه تنها آلمان، بلکه همه کشورهای اروپایی از تلاش ایالات متحده برای ادامه تحریم ها جانبداری کنند».

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، ضمن ابراز طرفداری از تلاش ایالات متحده، ارزیابی کرد که این تلاش ایالات تحده، در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبرو خواهد شد.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که به اسرائیل آمده بود، همه کشورهای جهان را فرا خواند با طرفداری از ادامه تحریم ها، به رژیم ایران امکان ندهد بر توان تعرضی و تسلیحاتی خود بیفزاید. او گفت که رژیم ایران حتی در شرایط کنونی نیز یک خطر امنیتی برای کشورهای منطقه محسوب می شود و نباید نسبت به آن ساکت ماند.