وزیر خارجه اسرائیل خطاب به پرزیدنت بایدن: این همه منتظر ادامه مذاکرات با ایران نمانید، “طرح ب” را به اجرا گذارید!

یائیر لپید وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با گزارشگران خارجی در این کشور، به طور علنی از رفتار دولت پرزیدنت بایدن در خروج از افغانستان انتقاد کرد. لپید که سمت قائم مقام نخست وزیر را نیز دارد، در این دیدار که در وزارت خارجه در اورشلیم برگزار شد، همچنین از دولت پرزیدنت بایدن به طور غیرمستقیم خواست که این همه در انتظار بازگشت رژیم ایران به میز مذاکرات ننشیند، بلکه آن چه را که “طرح ب” نامیده می شود، برای جلوگیری از اتمی شدن حکومت ایران به اجرا بگذارد.

لپید در این زمینه هشدار داد که زمان به سرعت می گذرد و رژیم ایران با شتاب به سوی بمب اتمی پیش می رود و فرصت را نباید از دست داد.

وزیر خارجه از تصمیم پرزیدنت بایدن برای برپایی کنسولگری آمریکا در بخش عرب نشین شرق اورشلیم انتقاد کرد و گفت که این تصمیم بدون اطلاع سفارت آمریکا در پایتخت اسرائیل اتخاذ شده است.

در مورد صلح با فلسطینیان گفت که او از اندیشه برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری می کند، ولی بدون بردن نام پرزیدنت بایدن، یادآور شد که موقعیت کابینه کنونی اسرائیل بسیار شکننده است و نباید مسائل و موضوعاتی مطرح گردد که ممکن است موجب از هم پاشیدگی آن شود.

نفتالی بنت رهبر حزب راستگرای “یمینا” که دست کم تا یک سال و نیم دیگر در پست نخست وزیری می ماند، و همچنین دو حزب دیگر عضو کابینه ائتلافی، با اندیشه برپایی دولت فلسطینی مخالفت می ورزند.

پرزیدنت بایدن در دیدار با نفتالی بنت خواهان موافقت وی با این طرح شد، ولی جواب رد شنید.

در مورد ادامه تعرض ها از نوار غزه، وزیر خارجه گفت که اسرائیل هیچ هدفی در مورد غزه ندارد، جز آن که حملات موشکی و تعرضات دیگر از غزه علیه مردم اسرائیل متوقف شود. او گفت که اسرائیل امتیازات زیادی به حماس به عنوان نیروی حاکم در غزه اعطا کرد که می توانست برای بهبود زندگی مردم آن سرزمین بسیار سودمند باشد، ولی سازمان های ترور، همچنان در راه ترور و تعرض علیه اسرائیل راه می پیمایند.

یائیر لپید گفت که اسرائیل در مورد غزه تنها یک هدف را دنبال می کند و آن این که آرامش و صلح در مرزهای آن سرزمین با اسرائیل برقرار باشد. او گفت که اسرائیل آماده است به سران غزه یاری برساند که بتوانند اقتصاد خود را سروسامان بخشند و از رنج مردم بکاهند. ولی سازمان های ترور همیشه این پیشنهادها را رد کرده و به تعرض ادامه داده اند.

او از رسانه های خارجی و گزارشگران آن ها گله کرد که چهره واقعی از اسرائیل که کانون دموکراسی و عدالت است نشان نمی دهند.

وزیر خارجه به دولت پرزیدنت بایدن توصیه کرد که این همه در انتظار بازگشت رژیم ایران به گفتگو ننشیند و یک رشته عملیات موثر را برای جلوگیری از اتمی شدن ایران به اجرا گذارد.

ممکن است اشاره لپید به رشته اقداماتی باشد که نفتالی بنت به صورت “طرح ب” به پرزیدنت بایدن ارائه کرد.

او یادآور شد که پرزیدنت بایدن گفته است که اگر راهکار دیپلماتیک سودمند نیفتد، او گزینه های دیگری را مورد بررسی قرار خواهد داد. بدیهی است که مذاکرات وین در بن بست قرار دارد و نباید بیش از این در انتظار رژیم ایران نشست و هنگام به اجرا گذاشتن راهکار دیگری می باشد.

در مورد افغانستان، وزیر خارجه اسرائیل گفت که تصمیم دولت ایالات متحده در خروج از آن کشور، یک تصمیم بجا و درست بود، ولی شیوه اجرای آن با نواقص بسیار روبرو گردید.

او در عین حال گفت که پیش از قضاوت کردن درباره آینده افغانستان و حکومت طالبان، باید کمی شکیبانی پیشه کرد و به داوری شتابزده نپرداخت.