وزیر خارجه اسرائیل: خواهیم کوشید در توافق اتمی و موشکی احتمالی آمریکا و ایران سهیم باشیم

آگاهان در اورشلیم گفتند: وزیر خارجه گبی اشکنازی، در دیداری با نمایندگان کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست (پارلمان اسرائیل) گفته است که احتمال بازگشت دولت جو بایدن به برجام بسیار زیاد است و بیم آن میرود که دوباره توافقی نیم بند به دست آید و امتیازات مالی گسترده ای به حکومت ایران داده شود که موجب طولانی تر گردیدن عمر آن حکومت گردد.

آگاهان گفتند که گبی اشکنازی ارزیابی کرده که در چنین صورتی، اسرائیل نخواهد توانست جلوی اقدام ایالات متحده را بگیرد و تنها راهی که باقی می ماند آن است که بکوشد ایالات متحده را از دادن امتیازات گسترده به رژیم ایران باز دارد و از خطرات بازگشت رژیم به برنامه های اتمی بکاهد.

این سخنان در حالی بیان شده که رژیم ایران علنا اعلام داشته که میزان اورانیوم غنی شده خود را چندین برابر ساخته و این افشاگری موجب ابراز نگرانی علنی آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.

اسرائیل در گذشته بارها هشدار داده که اگر تلاش های بین المللی برای جلوگیری از خطرات اتمی رژیم ایران به نتیجه نرسد و رژیم در آستانه تولید بمب هسته ای قرار گیرد، اسرائیل برای تامین امنیت خود به هر اقدام لازم دست خواهد زد.

سپاه پاسداران به روی بدنه برخی موشک های خود به زبان عبری نوشته بود که با آن، قصد نابودی اسرائیل را دارد و مسلما اگر به بمب هسته ای مجهز گردد، خطر حمله اتمی به اسرائیل به صورت بسیار جدی در خواهد آمد.

وزیر خارجه اسرائیل، خطاب به اعضای کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست گفت که اگر ایالات متحده بخواهد به برجام بازگردد، اسرائیل باید هوشیارانه در شکل دادن به توافق جدید نقش داشته باشد.

گبی اشکنازی گفت که هرگونه توافق جدید ایالات متحده با حکومت ایران، باید امور موشکی را نیز شامل شود. وزیر خارجه، که در گذشته رئیس ستاد کل ارتش بوده است و با امور نظامی و امنیتی آشنایی کامل دارد، گفت که خطرات موشکی رژیم ایران بسیار جدی است و حکومت سرمایه گذاری های کلانی در این راه کرده و دارای یکی از بزرگترین قدرت های موشکی، پس از کشورهای بزرگ دنیا گردیده است.

در عین حال، کارشناسان می گویند که موشک های ساخت حکومت ایران، اکثرا کپی برداری شده از تکنولوژی کهنه چین و کره شمالی است. ولی در عین حال هشدار داده می شود که اسرائیل یک کشور وزیر خارجه به نمایندگان مجلس گفت که اسرائیل بیشترین کوشش خود را به کار خواهد گرفت که در شکل دادن به توافق احتمالی آینده بین ایران و ایالات متحده نقش داشته باشد.