وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با همتای مجار: اروپا و دنیا باید جلوی اتمی شدن رژیم ایران را بگیرند

وزیر خارجه اسرائیل، در دیدار با همتای مجارستانی خود، از جامعه اروپا و کشورهای جهان خواست که در راه جلوگیری از مجهز شدن رژیم ایران به جنگ افزار اتمی، به اقدامات جدی تری دست بزنند. او از همکاری و همدلی دولت مجارستان با اسرائیل سپاسگزاری کرد. مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد که فعالانه از منافع اسرائیل دفاع می‌کند و این در حالی است که برخی کشورهای اروپای غربی، مرتبا اسرائیل را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

وزیر خارجه مجارستان، پِتِر شیجارتو در دیدار با گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل که در مقر وزارت خارجه اسرائیل در اورشلیم برگزار گردید گفت که دولت مجارستان بیشترین کوشش را به عمل می آورد که از رسیدن رژیم ایران به بمب هسته‌ای جلوگیری کند. مجارستان یکی از کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتم است که همیشه نسبت به تلاش‌های حکومت ایران، سیاست سختگیرانه نشان داده است.

وزیر خارجه مجارستان گفت که در این شرایط سخت شیوع کرونا به اسرائیل آمده تا میزان همبستگی کشورش با دولت اورشلیم را بیان کرده باشد. اسرائیل و مجارستان در مبارزه با کرونا نیز همکاری‌های خوبی دارند و اسرائیل از جمله برای آسیب دیدگان کرونا در مجارستان، دستگاه‌های پیشرفته تنفسی تولید می‌کند.

در بیانیه مشترکی که در پایان دیدار وزرای خارجه دو کشور انتشار یافت، آمده است که “وزیران خارجه اسرائیل و مجارستان درباره یک رشته مسائل بین المللی و منطقه ای و دوجانبه گفتگو کرده‌اند و دو کشور قصد دارند همکاری ها را هرچه بیشتر گسترش بخشند”.

در حالی که برخی کشورهای اروپای غربی رفتار دوستانه‌ای با اسرائیل ندارند، دولت اورشلیم می‌کوشد از طریق گسترش همکاری با کشورهای اروپای شرقی، وزنه‌ای در برابر اروپای غربی به وجود آورد.

مجارستان یکی از معدود کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد که با محکوم کردن اسرائیل به خاطر برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل مخالفت می‌ورزد. وزیر خارجه مجارستان گفت که اسرائیل هنوز چنین برنامه‌ای را اجرا نکرده است و بنابراین، دلیلی ندارد که اتحادیه اروپا شتاب به خرج دهد و علیه اسرائیل بیانیه صادر کند.