وزیر خارجه اسرائیل در همایش منامه: «رژیم ایران بزرگترین خطر است و “پیمان ابراهیم” بر ثبات می افزاید»

وزیر خارجه اسرائیل، گبی اشکنازی، در سخنرانی از راه دور در همایش بین المللی منامه پایتخت بحرین، ابراز اطمینان کرد که روزند صلح موسوم به “یمان ابراهیم” همچنان رو به گسترش خواهد رفت و همه کشورهای خاورمیانه خواهند توانست از نیکویی های آن بهره مند گردند.

سخنان وزیر خارجه اسرائیل با استقبال اکثر شرکت کنندگان در این همایش از راه دور روبرو شد و تنها، ترکی الفیصل از مقامات سیاسی سرشناس عربستان سعودی بود که اسرائیل را مورد حملات شدید لفظی قرار داد و این کشور را به تهاجم و تعرض علیه فلسطینی ها متهم ساخت.

ترکی الفیصل به عملیات تروریستی گروه‌های چریکی فلسطینی در کشتار زنان و کودکان و دیگر شهروندان اسرائیلی اشاره ای نکرد و همه گناهان را متوجه اسرائیل ساخت.

ولی گبی اشکنازی ترجیح داد سخنان این فرد را نادیده بگیرد و همچنان از چشم انداز امیدوار کننده صلح در منطقه سخن بگوید.

وزیر خارجه اسرائیل در بخشی از سخنان خود، از جمله گفت که کشورهای خاورمیانه و دیگر ملت های جهان نباید از خطراتی که از جانب حکومت تجاوزگر اسلامی در ایران متوجه منطقه و جهان است غافل شود و یا آن را کم اهمیت بداند.

در همایش منامه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز یکی از سخنرانان اصلی بود که او هم بیشترین بخش از سخنان خود را به نیت های استعماری رژیم ایران به هدف تسلط بر امیرنشین ها و جهان اسلام سخن گفت.

وزیر خارجه اسرائیل در ادامه سخنان خود گفت که هر اندازه دوستی و همکاری بین اسرائیل و کشورهای عرب گسترش یابد، فلسطینی ها نیز می توانند از آن سود ببرند. این بخش از سخنان گبی اشکنازی مورد انتقادهای گزنده ترکی الفیصل قرار گرفت، ولی وزیر خارجه اسرائیل ترجیح داد آن را نادیده بگیرد.

گبی اشکنازی خطرات اتمی شدن رژیم ایران را مورد تشریح قرار داد و گفت که این امر موجب شده رژیم ایران بیشترین توان مالی کشور را صرف برنامه های نظامی و اتمی کند و فقر در داخل ایران را افزایش دهد و موجب ورود جنگ افزار هسته ای به منطقه شود و مسابقه تسلیحاتی را شتاب بخشد.

وزیر خارجه اسرائیل در پایان گفت که آشتی و صلح بین اسرائیل و امیر نشین های عرب، موجب افزایش آرامش و ثبات در خاورمیانه می شود و به سود همه کشورهای منطقه خواهد بود.

همایش مجازی منامه، با عنوان “گفتمان امنیت ملی، در منامه” سه روز ادامه داشت و نخستین بار بود که وزیر خارجه اسرائیل خطاب به وزیران خارجه شماری از کشورهای عرب به طور مستقیم سخن می گفت. این کنفرانس شب گذشته (یکشنبه) به پایان رسید.