وزیر خارجه اسرائیل در گفتگو با همتای آمریکایی: «از توافق اتمی با ایران انتقادهای بسیاری داریم که خصوصی مطرح می‌کنیم»

وزیر امور خارجه اسرائیل، نخستین دیدار و گفتگو با همتای آمریکایی خود را سودمند ارزیابی کرد و ابراز امیدواری نمود که این گونه دیدارها در آینده نیز ادامه یابند و اسرائیل و ایالات متحده بتوانند همیشه در رویارویی با مسائل منطقه‌ای، در اوج هماهنگی و همکاری باشند.

دیدار یائیر لپید با آنتونی بلینکن، شب گذشته (یکشنبه) در رم و در حاشیه یک همایش اروپایی برگزار شد و در آن مسائل اتمی و موشکی رژیم ایران و خطرات آن مطرح گردید و وزیر خارجه اسرائیل رویکرد این کشور را در مورد ایران و تعرضات فلسطینی بیان کرد.

پیش از مذاکراتی که به صورت خصوصی برگزار شد، وزیران خارجه اسرائیل و ایالات متحده، در برابر دوربین‌های تلویزیونی، خطوط کلی سیاست‌های دولت متبوع خویش را بیان کردند.

در بخش علنی دیدار، وزیر خارجه اسرائیل در عین اشاره به خطرات اتمی شدن رژیم ایران، به مسائل مربوط به نزاع فلسطینیان با اسرائیل پرداخت و گفت ما تلاش می کنیم تا آن جا که ممکن است از ابعاد نزاع فلسطینی – اسرائیلی بکاهیم و برای تامین رفاه بیشتر اسرائیلیان و فلسطینی‌ها به کوشش ادامه دهیم.
یائیر لپید گفت که اسرائیل انتقادها و ملاحظات بسیاری در مورد توافق برجام دارد که در مذاکرات کنونی در وین مطرح است و ایران و ایالات متحده مذاکراتی را به صورت غیرمستقیم انجام می‌دهند.
لپید افزود: «ولی بهترین چارچوب برای مطرح ساختن این ملاحظات، گفتگوهای غیرعلنی بین دو کشور است که باید با صداقت و صراحت انجام شود و دو کشور با حسن نیت کامل به آن بپردازند».

آنتونی بلینکن نیز در بخش علنی دیدار با وزیر امور خارجه جدید اسرائیل، ضمن دفاع از رویکرد ایالات متحده در مذاکرات وین، ترجیح داد که بخش مهمی از سخنان خود را به وضع فلسطینیان در غزه و روند صلح اسرائیل با کشورهای عرب، موسوم به “پیمان ابراهیم” اختصاص دهد. او گفت که باید برای حل مساله فلسطینی‌ها به کوشش جدی پرداخت و تلاش بیشتری برای تامین رفاه آنان به عمل آورد.