وزیر خارجه سلطان نشین عمان در واکنش به رئیس موساد: با اسرائیل مناسبات کامل دیپلماتیک نداریم

سلطان قابوس، کاخ خود در مسقط را به نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نشان می دهد

در واکنش به سخنرانی رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) که گفته بود روابط آشکار و پنهانی بین اسرائیل و امیرنشین های عرب جریان دارد که در حال گسترش است، وزارت خارجه سلطان نشین عمان اعلام کرد که آن امیرنشین روابط کامل دیپلماتیک با اسرائیل ندارد و ارتباط بین دو کشور، بخشی از تلاش عُمان برای یاری رسانی به فلسطینیان و حل مشکل آنان می باشد.

یوسی کوهن رئیس موساد، در سخنرانی دو روز پیش (دوشنبه) در یک همایش پژوهشی درباره صلح و امنیت بین المللی که در شهر هرتسلیا در مرکز اسرائیل برگزار می شود، از جمله گفته بود که امیرنشین های عرب که در معرض خطر مستقیم از جانب رژیم ایران قرار دارند، به برقراری همکاری های بیشتری با اسرائیل روی می آورند.

یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل)

یوسی کوهن در سخنرانی خود، علاوه بر مطالبی که در رابطه با برنامه های اتمی رژیم ایران بیان کرد، به احتمال برقراری صلح و آرامش بین اسرائیل و همسایگان عرب پرداخت و از جمله گفت که هراندازه همکاری های اسرائیل با جهان عرب گسترده تر شود، احتمالات بیشتری برای برقراری صلح به وجود می آید. او به امکان برقراری روابط کامل دیپلماتیک بین اسرائیل و امیرنشین ها هیچ اشاره ای نکرده بود.

سلطان نشین عمان چند ماه پیش پذیرای نخست وزیر اسرائیل در یک دیدار رسمی بود. نتانیاهو در این سفر مورد پذیرایی گرم قرار گرفت و سلطان قابوس در کاخ سلطنتی خود از او میهمانداری کرد.

یوسی کوهن رئیس موساد، یکی از اعضای هیات اسرائیلی بود که نتانیاهو را در سفر به عُمان همراهی کرد و با مقامات اطلاعاتی آن کشور به گفتگو پرداخت.

سلطان نشین عمان با ایالات متحده و حکومت اسلامی ایران نیز روابط دوستانه ای دارد و وزیر خارجه آن کشور چندی پیش از تهران نیز دیدن کرد.

یوسی کوهن در ادامه سخنرانی خود، همچنین با استناد به آن چه که “منابع بسیار موثق و بسیار ارشد” نامیده بود گفت که تردیدی وجود ندارد که رژیم ایران عامل اجرای دو فقره خرابکاری در نفتکش ها در خلیج فارس بوده که طی آن شش نفتکش آسیب دیدند. رئیس موساد گفت که هدف رژیم ایران از این کار، آسیب رساندن به صدور نفت کشورهای عرب از حوزه خلیج فارس بوده است.