وزیر خارجه اسرائیل که به مراکش سفر کرده، امروز سفارتخانه اسرائیل را می‌گشاید

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل (سمت چپ)؛ ناصر بوریتاپ، وزیر امور خارجه مراکش

وزیر خارجه اسرائیل که در مراکش به سر می‌برد، امروز (پنجشنبه) ساختمان سفارت اسرائیل در آن کشور را به طور رسمی می‌گشاید. وزیر امورخارجه مراکش نیز در این مراسم حضور خواهد داشت.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، که روز گذشته در راس یک هیات بلندپایه اسرائیلی به مراکش پرواز کرد با استقبال گرم مقامات آن کشور روبرو شد و پس از گفتگوهای مفصل با وزیر امور خارجه مراکش، رشته پیمان‌هایی برای گسترش همکاری‌ها بین دو کشور در زمینه استفاده از تکنولوژی پیشرفته و همچنین امور بازرگانی و اقتصادی امضا شد.

مقامات مراکشی ابراز امیدواری کردند که دفتر نمایندگی سیاسی آن‌ها در اسرائیل طی هفته‌های آینده در تل آویو گشایش یابد.

وزیران خارجه اسرائیل و مراکش در پایان گفتگوهای مفصل روز گذشته، به خبرنگاران گفتند که دو کشور تصمیم دارند روابط دو جانبه را به سرعت و در همه ابعاد گسترش دهند.

در پایان این گفتگو، وزیر خارجه اسرائیل در همایش مشترک رسانه‌ای گفت: «پیمان‌هایی که به دنبال مذاکرات امروز امضا شد، شامل همکاری در زمینه نوآوری‌های تکنولوژی، به سود مردمان دو کشور و نسل‌های آینده است. نسل‌های امروز و آینده می‌توانند از این همکاری تکنولوژیک برخوردار شوند».

لاپید افزود: «فراموش کنیم که من و شما وزیران خارجه دو کشور هستیم، بلکه افرادی هستیم که می‌خواهیم برای رفاه مردمان خود به همکاری بپردازیم».

وزیر امور خارجه مراکش، در عین حال که از آغاز و گسترش همکاری‌های دو جانبه با اسرائیل ابراز خرسندی کرد، گفت که “این مناسبات، به روابط مراکش با فلسطینی‌ها و دفاع از حقوق آن‌ها آسیبی نخواهد رساند.”

او افزود: «مراکش بر این باور است که باید مذاکرات صلح اسرائیلی – فلسطینی از بن بست کنونی بیرون آید و طرفین برای برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به توافق برسند».

چند روز، پیش از سفر وزیر امور خارجه اسرائیل، نخست وزیر مراکش در پیامی، آن‌چه را که “پیروزی حماس در جنگ موشکی با اسرائیل” نامید، به این سازمان تروریستی شادباش گفته بود.

پادشاهان مراکش در طول تاریخ، همیشه با یهودیان کشور خود روابط دوستانه‌ای داشته‌اند و یهودیان یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد آن کشور به شمار می‌آمده‌اند.