وزیر خارجه اسرائیل: «یهود ستیزی تنها به یهودیان ختم نمی‌شود، همیشه به سمت هدف بعدی حرکت می‌کند»

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، امروز چهارشنبه، طی سخنانی در مجمع جهانی مبارزه با یهودستیزی در اورشلیم، گفت: «یهودستیزی بخشی از گستره‌ی نفرت‌ها است و یهودستیزان، حملات خود را با هدف گرفتن یهودیان شروع می‌کنند، اما از حرکت باز نمی‌مانند و همیشه در پی آن هستند که نفرت و خشونت خود را به گروه های دیگر نیز معطوف کنند.»

وزیر امور خارجه اسرائیل که به دلیل قرنطینه خانگی به خاطر ابتلای یکی از دستیارانش به کرونا، به صورت مجازی صحبت می‌کرد، داستان پدرش، تامی لاپید و تجربیات او در زمان هولوکاست را تعریف کرد و پرسید که “چگونه ممکن است انسانی چنان پر از نفرت، تعصب و زهر شود که بخواهد یک پسر نوجوان ۱۳ ساله را بکشد؟”

او افرود: «یهودستیزی، نفرت‌هایی همچون برده داری و نسل کشی روانداست.»

وزیر امور خارجه اظهار داشت: «یهودستیزی نام کوچک نفرت نیست، بلکه نام خانوادگی آن است.»

لاپید گفت که “یهود ستیزیِ مدرن، در همه جا وجود دارد. یهودیان به متحدان خود نیاز دارند و همه کسانی را که معتقدند آزار و اذیت انسان‌ها فقط به دلیل باورها، جنسیت، ملیت یا رنگ پوست آنها، اشتباه است، به یاری می‌طلبند.”

لاپید افزود: «ما باید به آنها بگوییم که یهودستیزی هرگز به یهودیان ختم نمی‌شود. این نفرت همیشه به سمت هدف بعدی پیش می‌رود. »

لاپید ادامه داد: «این، فقط جنگ یهودستیزان با یهودیان نیست، بلکه جنگ یهودستیزان با هر کسی است که به ارزشهای برابری، عدالت و آزادی اعتقاد دارد.»

لاپید، یهودستیزی را شکل دیگری از نژادپرستی و افراط گرایی برشمرد و خطاب به مردم دنیا افزود: «اگر امروز ما را در مبارزه با یهودستیزی یاری نکنید، ممکن است کودک شما کسی باشد که یک نفر در آینده به او نگاه کند و بگوید: من از او متنفرم، می خواهم او بمیرد.»

همچنین در افتتاحیه این کنفرانس در سه‌شنبه شب (۱۳ ژوئیه)، رئیس جمهور تازه اسرائیل، ایزاک هرتزوگ، کنفرانس آینده دوربان را “کنفرانس نفرت” توصیف کرد و از یهودیان جهان خواست که آن را یه دلیل “یهود ستیزی” تضعیف کنند.

هرتزوگ همچنین خواستار وضع قوانین بیشتر در کشورهای خارجی برای پیگرد قانونی رفتارهای یهودستیزانه و تلاش بیشتر برای آموزش نسل بعدی در مورد “یهودستیزی” و به طور کلی، “نفرت” شد.

اولین کنفرانس دوربان که سال ۲۰۰۱ برگزار شد، سرشار از شعارها و سخنان ضد صهیونیستی و یهودستیزانه بود که به دلیل فراهم آوردن بستری مناسب برای نفرت مستمر از اسرائیل در قرن بیست و یکم، مقصر شناخته شد.

تا کنون چندین کشور جهان، از جمله ایالات متحده، اسرائیل، کانادا، استرالیا، انگلستان، اتریش، مجارستان و جمهوری چک، اعلام کرده‌اند که در کنفرانس دوربان ۴ که قرار است ماه دسامبر سال جاری، در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.