وزیر خارجه امارات: توافق آشتی با اسرائیل، اندیشه های سیاسی در منطقه را دگرگون ساخت و موجب شکوفایی می شود

دیدار وزیران خارجه اسرائیل و امارات، در محوطه یادیود هولوکاست، در فاصله کمی از دروازۀ برادنبورگ که علامت ویژه برلین است

وزیر خارجه امارات، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده، در پیامی که انتشار داد، از جمله نوشت که پیمان صلح با اسرائیل، شیوه های اندیشه سنتی برای برقراری صلح را تغییر داد و راه های جدیدی را گشود. او در دفاع از توافق آشتی و عادی سازی روابط با اسرائیل، افزوده نوشت: «خاورمیانه وارد مرحله نوینی از امنیت و شکوفایی شده است».

یادآوری میشود: اعراب چندین دهه ادعا می کردند که مساله فلسطینی ها عامل اصلی بی ثباتی در منطقه است و تا هنگامی که حل نشود، خاورمیانه روی آرامش به خود نخواهد دید. ولی بحران های شدید منطقه ای که در نیم قرن اخیر در خاورمیانه رخ داده، ثابت کرده است که نزاع فلسطینیان با اسرائیل، یک امر کاملا حاشیه ای است.

امارات و بحرین، و همچنین دبیرکل اتحادیه عرب، گرچه گفته اند که عادی سازی روابط با اسرائیل، مشکل فلسطینی ها را به دست فراموشی نخواهد سپرد، ولی پیام وزیر خارجه امارات، که از نظر صراحت سابقه ندارد، نشان می دهد که اکنون کشورهای عرب از حمایت سنتی و آشتی ناپذیر از فلسطینی ها، از این ماجرا دور می شوند و به فکر تامین منافع ملی خویش هستند.

شیخ عبدالله بن زاید که روز گذشته (سه شنبه) با وزیر خارجه اسرائیل گبی اشکنازی در برلین دیدار کرد نیز، به خبرنگاران گفت: «پیمان با اسرائیل، شیوه اندیشه های سنتی را در مورد برقراری صلح دچار دگرگونی ساخت».

وزیر خارجه امارات یک بار دیگر از فلسطینی ها خواست از سرکشی دست بردارند و به مذاکرات صلح با اسرائیل باز گردند. از هنگامی که نتانیاهو قدرت را در اسرائیل به دست دارد، محمود عباس مذاکرات صلح را تحریم کرده است. همچنین گروه حماس که قدرت را در غزه به دست دارد، با هرگونه مذاکرات صلح مخالفت می ورزد و ادعا می کند که سراسر خاک اسرائیل به اسلام و فلسطینیان تعلق دارد.

منشه امیر در مصاحبه شب گذشته (سه شنبه) در تلویزیون ایران اینترنشنال پخش شد و در چارچوب برنامه چشم انداز توسط خانم دکتر سیما ثابت انجام گرفت، در این رابطه تاکید کرده که یکی از علل دور شدن امیرنشین ها از فلسطینیان، ادامه پافشاری آن ها به عملیات خشونت بار و خودداری از بازگشت به میز مذاکره با اسرائیل می باشد.

منشه امیر در مصاحبه های پیشین گفته بود که در سال های اخیر به وضوح دیده می شود که کشورهای عرب مساله فلسطینیان را به حاشیه می رانند و از آن ها دور می شوند. او توضیح داد که کشورهای عرب، اکنون چنان با مشکلات ملی و منطقه ای خود درگیر هستند، که مایل به ادامه پرداختن به مساله فلسطینی ها نیستند. از سوی دیگر، بسیاری از فلسطینیان به راه خشونت ادامه می دهد که ارزش های اخلاقی و سیاسی امروزی در جهان این راه را مکروه می دانند.

منشه امیر همچنین توضیح داده که روی آوردن حماس به حکومت ایران، و این واقعیت که جهاد اسلامی آزادی فلسطین نیز دست پرورده حکومت ایران است، باعث شده کشورهای عربی که اکثرا سنی مذهب هستند و جمهوری اسلامی ایران علیه آن ها به ستیز برخاسته، از این سازمان ها دور شوند.

یک مقام عربستان سعودی، روز گذشته برخی از فلسطینیان را مورد دشنام قرار دارد و به شدت از رفتار آنان به انتقاد پرداخت.