وزیر خارجه امریکا:روز سه شنبه آینده ایالات متحده گروه انصارالله یمن را از لیست گروه های تروریستی خارج میکند

وزیر امور خارجه ایالات متحده می گوید، دولت بایدن روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن، گروه انصارالله، شبه نظامیان حوثی یمن، را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج خواهد کرد.

آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای تاکید کرد که همچنان اعمال تحریم علیه اعضای این گروه شبه نظامی در یمن ادامه خواهد یافت.

دولت دونالد ترامپ،در آخرین روز کاری خود  گروه انصارالله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه تصریح کرده است، این تصمیم در راستای به رسمیت شناختن وضعیت وخیم انسانی در یمن است.

آنتونی بلینکن تاکید کرد، هدف از این اقدام (حذف از فهرست تروریستی) این است که اطمینان حاصل شود سیاست‌های ایالات متحده بر سر راه کمک‌رسانی به کسانی که قربانی بدترین بحران انسانی در جهان هستند، مانعی ایجاد نکند.

وی در ادامه تصریح کرده است که این تصمیم  در گفت‌وگو با سازمان ملل متحد، گروه‌های مدافع حقوق بشر و قانون‌گذاران آمریکایی از هر دو حزب، اتخاذ شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد به رغم خارج شدن گروه انصارالله از فهرست تروریستی، اما رهبران این گروه از جمله عبدالمالک الحوثی، همچنان در فهرست تحریم‌های ایالات متحده خواهند بود.

انصارالله از گروه های تروریستی مورد حمایت رژیم اسلامی در ایران است که موجب آشوب و جنگ و خونریزی گردیده است.

پیشتر نسبت به این اقدام دولت بایدن هشدار داده شده بود و خارج کردن این گروه تروریستی از لیست سازمان های خطرناک و تروریستی ایالات متحده را هدیه ای برای رژیم اسلامی در ایران توصیف کرده بودند اما با این وجود دولت بایدن اصرار دارد این گروه را از لیست ترور خارج کند.

آنتونی بلینکن افزود: ما همچنان از نزدیک فعالیت‌های انصارالله و رهبران آن را رصد خواهیم کرد و کسانی که می‌بایست هدف قرار گیرند را فعالانه شناسایی خواهیم کرد.

آنتونی بلینکن اضافه کرد که واشنگتن متعهد به کمک به متحدانش در دفاع از خود، در برابر تهدیداتی است که بسیاری از آنها، با حمایت ایران انجام می‌شود.

به دنبال پیشروی نیروهای شبه نظامیان حوثی و تصرف صنعا، پایتخت یمن، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از سال ۹۴ برای دفاع از حکومت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن وارد جنگ داخلی در این کشور شد.

برآوردهای نهادی بین المللی حاکی از آن است که جنگ یمن بیش از ۱۱۲ هزار نفر کشته برجای گذاشته است.

رسانه‌های بین‌المللی از درگیری‌ها در یمن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان یاد می‌کنند.