وزیر خارجه ایالات متحده، به صراحت حکومت ایران را مسؤول آتش سوزی دو کشتی می داند

وزیر خارجه ایالات متحده، به صراحت حکومت ایران را مسؤول آتش سوزی دو کشتی می داند

ساعاتی پیش از آن که شورای امنیت نشست ویژه ای را برای بحث درباره تجاوز جدید به نفتکش ها در خلیج فارس برگزار کند، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی به صراحت گفت که جای پای رژیم ایران بخوبی در این خرابکاری دیده می شود. سخن از دو نفتکشی است که بامداد امروز (پنجشنبه) دچار آتش سوزی همزمان شدند. کمپانی صاحب یکی از کشتی ها گفت که آن نفتکش هدف اژدر قرار گرفته است.

مایک پمپئو در استدلال خود برای متهم ساختن رژیم ایران، از جمله اظهار داشت که انجام چنین حمله همزمان، فقط از دست یک نیروی مسلح منظم و یک کشور برمی آید و تا کنون هیچ گروه شناخته شده ای مسؤولیت آن را به عهده نگرفته است.

ایالات متحده در مورد خرابکاری چند هفته پیش در چهار نفتکش نیز،  حکومت ایران را مقصر شناخته بود.

مایک پمپئو در استدلال های خود برای مقصر دانستن رژیم ایران یادآور شد که آن حکومت تهدید کرده بود که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، هیچ کشور دیگر منطقه نیز قادر به صدور نفت خود نخواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا یادآور شد که رژیمی ایران بارها نیز تهدید کرده بود که اگر لازم باشد، تنگه هرمز را می بندد.

او گفت که رژیم ایران، در پاسخ به تلاش های ایالات متحده برای مذاکره بین دو کشور، دیپلماسی حملات تروریستی را در پیش گرفته است.

ساعاتی پیش از مطرح شدن این اتهامات، علی خامنه ای در دیدارش با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت که او هیچ پیامی برای مقامات آمریکایی ندارد و هیچ پیامی از آن ها نمی خواهد بشنود. او دوباره تاکید کرد که هیچ گفتگویی با آمریکائیان به عمل نخواهد آورد زیرا انتظار آمریکا تضعیف حکومت ایران است.

محمد جواد ظریف نیز پیشتر گفته بود که حکومت اسلامی ایران حاضر نیست با یک “تروریست” وارد گفتگو شود. اشاره وزیر خارجه ایران، به پرزیدنت ترامپ بود.

مایک پمئو در ادامه سخنان خود گفت: شاید آقای ظریف هنگامی که می گوید آتش سوزی های امروز “مشکوک” است، قصد شوخی داشته است – ولی این اصلا شوخی خنده داری نیست.

منشه امیر در مصاحبه ای که امشب تلویزیون صدای آمریکا با او به عمل آورد، بر این نکته انگشت گذاشت که رژیم ایران تلاش های ایالات متحده برای شروع گفتگوی مسالمت آمیز بین دو کشور، با دیپلماسی جنگی پاسخ می گوید. او خاطر نشان ساخت که فرماندهان سپاه پاسداران و برخی آخوندهای حکومتی تهدید کرده بودند که گلوی همه سربازان آمریکایی را خواهند فشرد تا همه آن ها خفه شوند. سپاه پاسداران گفته بود که همه سربازان آمریکایی در منطقه، در تیررس آسیب رسانی سپاه پاسداران قرار دارند. علی خامنه ای نیز گفته بود که عوامل تحت فرمان رژیم ایران در کشورهای منطقه، قدرتشان از یک بمب اتمی بیشتر است.

منشه امیر گفت که رژیم ایران اکنون به جای رویارویی مستقیم با ارتش آمریکا، مانند همیشه ترجیح داده که به یک جنگ نیابتی دست بزند و به جای رویارویی مستقیم با ارتش آمریکا، به هم پیمانان آن کشور و هدف های آسیب پذیر حمله کند که نفتکش های خارجی در حوزه خلیج فارس، می تواند آسان ترین و کم خطرترین هدف باشد.

قرار است ساعاتی دیگر، مساله حمله به کشتی ها در نشست شورای امنیت مورد بحث قرار گیرد. ولی انتظار می رود که این بحث، تنها جنبه نمایشی داشته باشد و بدون نتیجه گیری و یا تصویب قطعنامه به پایان برسد.

یک دیدگاه

Comments are closed.