وزیر خارجه ایالات متحده، در ارتباط با  قرارداد  ۲۵ ساله رژیم با چین:«ورود چین از این طریق  به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد

وزیر خارجه ایالات متحده، در ارتباط با  قرارداد  ۲۵ ساله حکومت ایران با چین  گفت: «ورود چین از این طریق  به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد. این موضوع اسرائیل ، عربستان سعودی و امارات را هم به خطر خواهد انداخت.

مایک پمپئو افزود: حکومت ایران همچنان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان است و دسترسی داشتن [ایران] به سامانه‌های جنگ‌افزاری، و بازرگانی و سرازیر شدن پول از سوی حزب کمونیست چین، تنها موجب افزایش خطرات برای آن منطقه خواهد شد».

او در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز، با اشاره به   توافق ۴۰۰ میلیارد دلاری تهران و پکن، که مراحل آخر خود را طی می‌کند، گفت: این قرارداد تاثیرات بر منطقه تاثیر خواهد گذاشت و جای تعجب نیست که رژیم‌هایی که در داخل برای آزادی احترامی قائل نیستند و در خارج به مشکلات امنیت ملی دامن می‌زنند، دست به دست یکدیگر دهند.

او تاکید کرد:  دولت ایالات متحده این اطمینان را ایجاد خواهد کرد که تمامی قوانین و تحریم‌ها علیه حکومت اسلامی، شامل شرکت‌های چینی، تجار و بازرگانان [همکار] با تهران نیز خواهد شد.

مایک پومپئو افزوده «به نظر من کشورهای خاورمیانه باید این موضوع را آن‌طور که واقعا هست ببینند: ورود چین به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد. اسرائیل، پادشاهی سعودی یا امارات متحده عربی را به خطر می‌اندازد».

وزیر خارجه آمریکا گفت:  واشنگتن تمامی ابزارها و امکانات را به کار گرفته تا مانع از پایان یافتن تحریم‌های شورای امنیت در پیوند با دادوستد جنگ‌افزار با ایران شود: «من امیدوارم جهان متوجه شود که دادن به اجازه به ایران برای خرید و فروش سلاح، خیلی خیلی خطرناک است».