وزیر خارجه ایالات متحده از تحریم های گسترده رژیم اسلامی در زمینه فلزات خبر داد

وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با  گسترش دامنه تحریم‌ها علیه  صنایع فلزات حکومت اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:  «  با توجه به گسترش برنامه‌های هسته‌ای، موشکی بالستیک، و نظامی حکومت ایران، که  تهدید بزرگی را متوجه صلح و ثبات جهانی می‌کند. من امروز افزایش عمده گستره تحریم‌های وزارت خارجه بر صنایع فلزات ایران را اعلام می‌کنم».

پمپئو افزود:  وزارت خارجه آمریکا ۲۲ فلز خاص را که در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و موشکی بالستیک ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند شناسایی کرده است و هشدار داد، آنهایی که آگاهانه چنین فلزاتی را به ایران منتقل کنند مجازات خواهند شد.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت:  من همچنان یقین دارم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش عمرانی کشور را کنترل می‌کند و شرکت‌های ساختمانی و زیرمجموعه‌های متعدد آنها کماکان تحت تحریم آمریکا باقی خواهند ماند، زیرا آنها مستقیما در ساخت مرکز غنی سازی اورانیوم فردو دخیل بوده‌اند.

او تاکید کرد در نتیجه هرگونه انتقال آگانه فلزات خاص شناسایی شده به ایران  که در ارتباط با بخش عمرانی مورد استفاده قرار بگیرد، تحت تحریم قرار گرفته و قابل مجازات خواهد بود.

پمپئو گفت:  فشار ما تا زمانی که حکومت اسلامی ایران مانند یک کشور عادی رفتار کند ، ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز پیشتر  گزارش داده بود که کارخانه شرکت آلومینای ایران در نزدیکی شهر جاجرم با هماهنگی سپاه پاسداران به طور مخفیانه اقدام به تولید پودر آلومینیوم برای استفاده در برنامه موشکی کرده است.

پودر آلومینیوم از جمله مواد کلیدی سوخت جامد موتورهایی است که برای پرتاب موشک از آن استفاده می‌شود.

ایالات متحده پیش از این نیز بخش فلزات ایران را هدف تحریم‌های خود قرار داده بود تا درآمدهای حکومت اسلامی را کاهش دهد.

در همین راستا وزارت خزانه‌داری آمریکا ماه گذشته نام هشت شرکت صنایع فلزی و فولاد ایران را که بیشتر آنها با شرکت فولاد مبارکه در ارتباط هستند به فهرست تحریم‌های خود افزود.

پمپئو همچنین همزمان با انتشار یک پیام توییتری در پیوند با رژیم اسلامی می گوید که حکومت اسلامی ایران  بر پایه یک «ایدئولوژی منفور و ورشکسته» تثبیت شده است و تلاش میکند که تفرقه و یهودستیزی را ارتقا ‌دهد.

وزیر خارجه ایالات متحده در پیامی توییتری درباره ایران نوشت: «در حالی که رهبران کشورهای نرمال کامیابی مردم خود را ارتقا می‌دهند، او مردم اش را سرکوب و به زندان روانه می کند ».

او در ادامه نوشته است: «ایرانی‌ها شایسته بهتر از این هستند».

مایک پمپئو در کنگره آمریکا نیز گفت: حکومت اسلامی ایران قربانی نیست، یک متخاصم است

او در این جلسه، گفته بود: «ما رژیم  ایران را آن طور که هست می‌بینیم، یعنی یک متخاصم و نه یک قربانی. ما روی کارزار فشار حداکثری متمرکز شدیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا، گفت:  دولت واشنگتن  بسیاری از کشورهای جهان را “از راه دیپلماسی” علیه ایران متحد کرده، باعث تحریم حزب‌الله در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی شده و برای مقابله نظامی با ایران آمادگی دارد.

پمپئو  به شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد که در صورت “غفلت”، امکان “خرابکاری” از جانب حکومت اسلامی ایران را بیشتر می‌کند.

پمپئو در ادامه سخنانش ضمن اشاره به این که آمریکا درآمدهای نفتی ایران را نسبت به سال ۲۰۱۸ تا ۹۰ درصد کاهش داده است اظهار داشت، این منبع درآمد برای حکومت ایران حیاتی است و “از آن برای تروریسم و برنامه‌های غیرقانونی هسته‌ای هزینه می‌کند”.

اشاره او به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است. این تحریم در ماه اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد و واشنگتن برای تمدید آن تلاش می‌کند.