وزیر خارجه ایالات متحده از کویت، لبنان و اسرائیل دیدن می کند تا کشورهای منطقه را علیه رژیم ایران متحد سازد

وزیر خارجه ایالات متحده از کویت، لبنان و اسرائیل دیدن می کند تا کشورهای منطقه را علیه رژیم ایران متحد سازد

در واشنگتن اعلام شد که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ار سه کشور خاورمیانه دیدن خواهد کرد که شامل کویت، لبنان و اسرائیل می شود. محافل سیاسی آگاه می گویند که پمپئو در دیدار با مقامات سه کشور، دو هدف عمده را دنبال خواهد کرد که مهمترین آن ها متحد ساختن کشورهای خاورمیانه به هدف ایستادگی در برابر زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران می باشد و هدف دوم به آزمون گذاشتن طرح صلحی است که دولت آمریکا قصد دارد برای حل نزع فلسطینی – اسرائیلی، ارائه کند. همین محافل می گویند که طرح پیشبرد صلح جنبه فرعی دارد و موضوع اصلی آن است که امیرنشین های عرب تا چه حد حاضر و مایل به رویارویی با رژیم ایران هستند و در این رابطه، تا چه حد با اسرائیل آماده همکاری می باشند.

سفر پمپئو به خاورمیانه، فردا (سه شنبه) با دیدار از کویت آغاز می شود. گرچه دولت کویت در طول سال های گذشته همیشه کوشیده است از درگیری و کشمکش با رژیم ایران دوری جوید، ولی همیشه نگران بوده است که حکومت اسلامی، با کمک شیعیانی که در کویت زندگی می کنند و همچنین عوامل مزدوری که به استخدام درآورده،  بخواهد بر آن سرزمین نفت خیز مسلط گردد.

گفته می شود که از هنگام به آتش کشیدن سفارت عربستان در تهران و آسیب رساندن به کنسولگری آن کشور در مشهد، حکومت جدید عربستان جنگ همه جانبه ای را علیه رژیم ایران آغاز کرده که در چارچوب آن می کوشد امیرنشین های سواحل جنوبی خلیج فارس را نیز به دنبال خود بکشاند.

ایالات متحده از مدتها پیش می کوشد برای خنثی کردن تلاش های فتنه گرانه رژیم ایران، ائتلافی با عضویت امیرنشین ها با همکاری اسرائیل و به رهبری دولت واشنگتن به وجود آورد که کویت تا کنون گرایش چندانی برای پیوستن به آن نشان نداده است.

تحلیلگران سیاسی، سفر وزیر خارجه ایالات متحده به لبنان را نیز بسیار مهم می دانند که علت آن، حضور پرقدرت حزب الله در صحنه سیاسی و نظامی آن کشور است. این گروه تروریستی ۳۷ سال پیش توسط رژیم ایران در لبنان برپا شد و در سال های اخیر با کمک بودجه کلانی که هرسال از ایران دریافت می کند، به قدرت سیاسی و نظامی چشمگیری نائل شده و بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور، به طور کامل بر آن کشور مسلط گردد.

این احتمال، مورد نگرانی شدید اسرائیل و ایالات متحده است، به ویژه آن که انبارهای اسلحه حزب الله بسیار بزرگتر از ذخیره تسلیحاتی ارتش لبنان است. پمپئو در سفر به بیروت، از جمله باید نیازهای تسلیحاتی ارتش لبنان را مورد بررسی قرار دهد و به ویژه به این پرسش بپردازد که چگونه می توان حزب الله را مهار کرد.

این گروه تروریستی در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار دارد و بریتانیا نیز در ماه گذشته شاخه سیاسی این سازمان را نیز در لیست سیاه قرار داد.

حکومت ایران به صراحت گفته است که اگر لبنان به دست حزب الله بیافتد، آن رژیم خواهد توانست از طریق حزب الله، به مرز شمالی اسرائیل برسد و همچنین تا سواحل دریای مدیترانه پیش رود و از آن پس، نه فقط اسرائیل، بلکه کشورهای اروپایی را نیز مورد تهدید قرار دهد.