وزیر خارجه ایالات متحده به احتمال پیشبرد صلح بین فلسطینیان و اسرائیل خیلی خوش بین نیست

وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو (چپ) هنگام آخرین دیدار از اورشلیم، در همایش رسانه ای مشترک با نخست وزیر اسرائیل

وزیر خارجه ایالات متحده مایک پمئو گفت که ظاهرا تصور می شود که طرح صلح تدوین شده از جانب آمریکا، طرف اسرائیل را می گیرد و حق فلسطینیان را ضایع می کند، ولی چنین چیزی واقعیت ندارد. رونامه واشینگتن پست با انتشار این سخنان نوشت که اظهارات پمپئو در جریان یک دیدار خصوصی با رهبران جامعه یهودیان ایالات متحده بیان شده و حاکی از عدم خوش بینی نسبت به احتمال موفقیت این طرح صلح بوده است.

ایالات متحده رونمایی این طرح را چندین بار به تعویق انداخته و با پیش آمدن جریان انتخابات دوباره در اسرائیل، یک تعویق اجباری دیگر نیز در مورد آن به وجود امده، ولی تلاش ایالات متحده ادامه خواهد یافت.

سرپرست تدوین طرح صلح از جانب ایالات متحده، جارِد کوشنر، که داماد پرزیدنت ترامپ نیز هست، هفته پیش به اورشلیم آمد و با نتانیاهو درباره طرح صلح به رایزنی نشست. ولی در پایان دیدار، به خبرنگاران سخنی در این باره نگفت. کوشنر در عین حال گفت که ایالات متحده مصم است به تدارکات برای برگزاری همایش اقتصادی در بحرین، به هدف جلب سرمایه به منظور اجرای پروژه های بزرگ آبادانی در سرزمین فلسطینی نشین ادامه دهد.

محمود عباس رهبر حکومت خودگردان فلسطینی با برگزاری این همایش به شدت مخالفت ورزیده و گفته است که فلسطینیان حاضر نیستند آرمان های سیاسی خود را به پول بفروشند و به چنین کنفرانسی نخواهند رفت. همچنین حکومت اسلامی ایران همه توانایی های منطقه ای خود را بسیج کرده که برگزاری این کنفرانس را به شکست بکشاند. در کنار آن، سازمان های ترور در غزه تهدید کردند که علیه کشورها و یا شخصیت هایی که در کنفرانس حضور یابند، به عملیات تروریستی دست خواهند زد.

صائب عریقات مشاور ارشد محمود عباس و مسؤول روند صلح فلسطینی اسرائیلی، در حساب توییتر خود امروز (دوشنبه) شخصیت های سیاسی آمریکایی را که برای پیشبرد صلح تلاش می کنند به شدت مورد حمله قرار داد. عریقات به ویژه به حقوقدان جیسون گرین بلات فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه و همچنین دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل حمله کرد و آنان را متهم ساخت که پرزیدنت ترامپ را به یک راه ناخواسته علیه فلسطینیان می کشانند.

جارد کوشنر به خبرنگاران گفته بود که طرح صلح آمریکا امتیازات بسیار بزرگی برای فلسطینیان دارد. او همچنین گفته بود که شوربختانه، فلسطینیان هنوز برای برپایی کشور مستقل آمادگی لازم را ندارند. او تا کنون نامی از لزوم برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، نبرده است. او گفته است که فلسطینیان از حق تعیین سرنوشت برخوردار هستند.

یک دیدگاه

  1. بله البته که آقای مایک پامپِئو به آتش بَس میان فلسطین و اسرائیل خوش بین نیست۰ مگر با وجود شیطان، تروریسم، خواستهھای نابخردانه و نابجا میشود آشتی بر قرار گردد!؟

Comments are closed.