وزیر خارجه آمریکا در اورشلیم: برجام بد است و اگر بخوبی اصلاح نشود، ما خارج می شویم

 

وزیر خارجه جدید آمریکا در نخستین ساعت از ورود خود به اسرائیل، به دیدار نخست وزیر رفت و در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وی شرکت کرد

وزیر خارجه جدید ایالات متحده در دیدار کوتاه خود از اورشلیم دوباره هشدار داد که اگر مفاد توافق اتمی موسوم به برجام اصلاح نشود، و معیارهای تعیین شده از جانب پرزیدنت ترامپ منظور نگردد، دولت آمریکا از این توافق خارج خواهد شد.

مایک پُمپِنو که بعدازظهر امروز (یکشنبه) به اسرائیل آمد، بلافاصله با نخست وزیر به یک گفتگوی طولانی نشست و در پایان آن، طرفین در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند و وزیر خارجه آمریکا بلافاصله از اورشلیم رهسپار اردن شد.

ایتدا گفته شده بود که دیدار بین نتانیاهو و وزیر خارجه ایالات متحده فردا (دوشنبه) انجام خواهد گرفت. ولی آگاهان می گویند این واقعیت که دیدار پمپئو بیشتر از چند ساعت طول نکشید نشان می دهد که اسرائیل و آمریکا در موارد مساله برجام و رویارویی با حکومت اسلامی ایران همخوانی کامل دارند و نیازی به بحث های طولانی در این مورد نبوده است.

مهمترین بخش از گفتگوی وزیر خارجه جدید ایالات متحده با نخست وزیر اسرائیل، مساله ایران بود . آگاهان سیاسی به صراحت می گویند که هدف اصلی مایک پُمپِئُو در دیدار او از سه کشور خاورمیانه آن است که یک اتحاد قوی علیه زیاده خواهی های حکومت ایران در خاورمیانه به وجود آید که عربستان سعودی و اسرائیل دو محور اصلی آن باشند.

آگاهان می گویند: در حالی که پرزیدنت اوباما با بی اعتنائی به واقعیات، سران کشورهای عرب را از خود رنجانده و آن ها را در برابر تهدیدهای رژیم ایران تنها گذاشته بود، دولت ترامپ سیاست بسیار قاطعی علیه حکومت ایران در پیش گرفته، و مایک پمپئو بهترین گزینه او در پست وزارت خارجه، برای رسیدن به این هدف محسوب می شود.

در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شامگاه امروز در اورشلیم، نتانیاهو از جمله گفت: «برخی بر این باور بودند که با امضای برجام، حکومت ایران رفتار خود را تغییر خواهد داد و از فتنه گری دوری خواهد جست و از حمایت از سازمان های ترور و ادامه برنامه های موشکی دست برخواهد داشت. ولی در عمل دیدیم که عکس این جریان اتفاق افتاده است».

نتانیاهو با قاطعیت گفت: باید جلوی ادامه این رفتار حکومت ایران گرفته شود، رژیم ایران را باید متوقف کرد.

مایک پمپئو نیز به نوبه خود از زیاده خواهی های حکومت ایران سخن گفت و به ویژه بر مساله برجام تکیه کرد و دوباره گفت که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج خواهد شد.

آگاهان می گویند که با توجه به گفته های پیشین سران ایالات متحده، اکنون این خروج قطعی می نماید. ولی تصمیم نهایی دوهفته دیگر اعلام خواهد شد.

حکومت ایران تهدید کرده که اگر چنین شود، غنی سازی اورانیوم را در سطحی که قابل استفاده در تولید بمب هسته ای باشد، از سر خواهد گرفت و همچنین از توافق بین المللی ان پی تی که هدف آن جلوگیری از گسترش جنگ افزار اتمی در جهان است، خارج خواهد شد.

آگاهان می گویند که اگر رژیم ایران به چنین اقداماتی دست بزند، عاقبت سختی در انتظار آن خواهد بود.

این بحران در حالی به صورت یک چالش بزرگ برای حکومت ایران در آمده، که در داخل کشور نیز موقعیت حکومت به صورت جدی متزلزل شده و بسیاری از مقامات رژیم نیز به یکدیگر افتاده اند.

مایک پمپئو دو روز پیش (آدینه) یک روز پس از آن که کنگره انتصاب او را به سمت وزیر خارجه از تصویت نهایی گذراند، رهسپار بروکس شد تا مقامات ارشد پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به رایزنی بپردازد و گفته می شود که هدف از آن ملاقات ها نیز بررسی امکانات اقدام علیه حکومت ایران بوده است.

دولت پرزیدنت ترامپ خواهان آن است که نه تنها برجام اصلاح جدی شود و یا آن که باطل گردد، بلکه خواهان توقف برنامه های موشکی ایران و همچنین قطع دخالت های رژیم در اوضاع کشورهای دیگر و کمک های آن به سازمان های ترور می باشد.

مایک پمپئو سفر خاورمیانه ای خود را با دیدار از ریاض آغاز کرد. برایان هوک مشاور ارشد پمپئو در امور سیاست خارجی به خبرنگاران گفت که مذاکرات وزیر خارجه جدید، هم در عربستان و هم در اسرائیل، بر محور توقف برنامه های موشکی ایران دور می زند.

در مصاحبه مطبوعاتی مشترک امروز با نخست وزیر اسرائیل، وزیر خارجه جدید آمریکا گفت که دو هدف اصلی سیاست آمریکا در مورد سوریه، اول سرکوب کامل و قطعی داعش می باشد و پس از آن کسب اطمینان از این که توان تولید جنگ افزار شیمیایی از حکومت بشار اسد سلب شده است.

پمپئو به لزروم خروج نیروهای سپاه پاسداران از سوریه اشاره ای نکرد. برخی منابع خبری گفتند که این امر موجب ناخرسندی اسرائیل شده، زیرا از نظر دولت اورشلیم، تاکید بر لزوم خروج همه نیروهای وابسته به رژیم ایران از سوریه، یکی از شرائط اصلی پایان بخشیدن به فتنه گری های رژیم ایران، به ویژه علیه اسرائیل می باشد.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده، در بخش دیگری از سخنان خود در کنفرانس مطبوعاتی مشترک، گفت که افتخار می کند که ایالات متده نخستین کشور جهان است که سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل می سازد.

3 دیدگاه‌

  1. برجام اثر محسوسی بر روابط ایران با روسیه و چین نگذاشته زیرا ایران در این کشورها ازادانه در پوشش روابط اقتصادی و فرهنگی ، بطور خزنده درحال فعالیت بود و تعداد زیادی چینی را مسلمان اماده اشوب و قیام کرده هرچند دولت چین با ایران در تعامل کامل است و مشکلساز نیست! اما در غرب بواسطه برجام موفق به گسترده کردن فعالیتهایش شد لذا برجام تیرخلاص استقلال و امنیت غرب بود بدون انکه کسی بتواند ایران را راستی ازمایی کند! ومانع گسترش سلاح های مرگبارش شود. تصرف سیاسی غرب برای ایران بسیار هیجان انگیز بود و مطمئن است که راه سلطه و تحمیل اسلام داعشی بر دیگر کشورها اسان خواهد بود.

  2. هیچکس قادر به کنترل فعالیتهای موشکی و هسته ای ایران نیست و تاکید برجام بر این موضوع بیحاصل ، حماقت مطلق غربیها را ثابت میکند. خطر ایران نه بواسطه فعالیتهای هسته ای غیرقابل کنترل بلکه فعالیتهای شدید و گسترده برون مرزی در کشورهای دیگر با هدف دست یابی به قدرت و تغییر نظام سیاسی و اجتماعی و فرهنگی انها و تحمیل نظامی اسلامی براساس ۱۴۰۰ سال پیش است که تمدنها در توحش بسر میبردند وداعش نمونه بارز انهاست.ایران با مهندسی معکوس توانسته نمونه موشکها و سلاح های خریداری شده از کشورهای دیگر را مونتاژ و به تولید انبوه برساند.

Comments are closed.