وزیر خارجه ایالات متحده: رژیم حاکم بر ایران غرب‌ستیز، یهودستیز، و وحشت‌گستر است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان سخنرانی خود در جلسه “گفت‌وگوی منامه در برنامه انستیتو بین‌المللی مطالعات استراتژیک” گفت که رژیم ایران «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان و حکومتی یهودستیز و غرب‌‌ستیز است که علیه مردم خود و کشورهای همسایه‌اش وحشت‌آفرینی می‌‌کند».

او افزود: «ما رژیم ایران را آن‌گونه که هست دیدیم،  یک حکومت تروریست پرور،  یهودستیز و غرب‌‌ستیز که مردم خود و کشورهای همسایه را به وحشت می‌اندازد».

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه گفت:‌ «این دولت چهار سال پیش دریافت که عامل واقعی مناقشه در خاورمیانه، مناقشه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها نیست. بلکه دلیل آن داعش و رهبری حکومت اسلامی ایران، است که  بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، است».

مایک پمپئو افزود: «ما رویکردمان در خاورمیانه را با رهبری ائتلافی برای نابود کردن داعش آغاز کردیم. ما ۸۲ شریک داشتیم و در زمانی نسبتاً کوتاه خلافت “داعش” را از بین بردیم. این یک پیروزی شاخص و چندجانبه بود که به نظر من شایسته است به آن توجه بیشتری شود. ما این کار را به خوبی و درستی انجام دادیم و در نتیجه آن تلاش جمعی بسیار خوب، جهان امروز مکان امن‌تری است.»

او گفت: «‌ما درک کردیم که یک اسرائیل دموکراتیک باید متحد کشورهای منطقه، و نه مشکلی برای آن‌ها، باشد. پس مسیر را تغییر دادیم و رویکرد دیگری را در پیش گرفتیم. ما مماشات را کنار گذاشتیم و به جای رویکرد گفت‌وگو کردن صرفا به منظور انجام گفت‌وگو، امنیت و بازدارندگی را محور قرار دادیم و رویکردی بسیار آشکار و واقع‌گرایانه اختیار کردیم».

پمپئو افزود:  ما تاکنون ۷۷ دور تحریم‌‌ علیه ایران اعمال کردیم و نزدیک به ۱۵۰۰ شخص حقیقی و حقوقی ایران را هدف قرار دادیم. ما رژیم را از دستیابی به وجوه مورد استفاده در تروریسم محروم کردیم؛ وجوهی که به گفته خودشان حدود ۷۰ میلیارد دلار بود».

او گفت: اکنون می بینیم که با ادامه تحریم ها علیه تهران ؛ نیابتی‌هایی مانند حزب‌الله و حماس حالا در وضعیت ریاضت شدید قرار دارند.