وزیر خارجه ایالات متحده می گوید که لازمه برقراری آرامش و صلح، رویارویی با رژیم کنونی ایران است

تحلیلگران سخنان پومپئو را چنین تعبیر کردند که ایالات متحده مصمم است رژیم ایران را خاک بکشاند و به مردم ایران امکان دهد بپا خیزند و خود موجب برافتادن رژیم گردند

با آغاز کنفرانس بین المللی ورشو، که هدف آن افزایش انزوای حکومت کنونی ایران و بیشتر کردن فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه آن است، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفت که دنیا باید بداند که بدون رویارویی قاطعانه با زیاده خواهی های رژیم ایران، نمی توان صلح، آرامش و ثبات در خاورمیانه به دست آورد. تحلیلگران سخنان پومپئو را چنین تعبیر کردند که ایالات متحده مصمم است رژیم ایران را خاک بکشاند و به مردم ایران امکان دهد بپا خیزند و خود موجب برافتادن رژیم گردند. آگاهان سیاسی در ایالات متحده می گویند که اگر چنین شود، برخلاف دوران پرزیدنت باراک اوباما، ایالات متحده فعال ترین حمایت را از مردم ایران انجام خواهد داد.

یکی از مهمترین رویدادها در حاشیه برگزاری کنفرانس بین المللی ورشو، دیدارهای نخست وزیر اسرائیل با وزیران خارجه شماری از کشورهای عرب بود. نخستین دیدار بین نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه سلطان نشین عُمان روی داد ار سوی دیگر، وزیر خارجه یمن، که کشورش مورد تهاجم حوثی ها قرار دارد و فشار نظامی سنگین حکومت ایران را احساس می کند، در کنار نخست وزیر اسرائیل نشسته بود و احتمال میرود که بین آنها سخنانی رد و بدل شده است.

همچنین این احتمال وجود دارد که وزیران خارجه برخی کشورهای دیگر عربی نیز دیدارهایی با نتانیاهو داشته اند که حاضر به انتشار خبر آن نیستند. در گذشته همه کشورهای عرب، اسرائیل را تحریم می کردند و از شرکت در همایش هایی با حضور نمایندگان اسرائیلی خودداری می ورزیدند. ولی در کنفرانس ورشو، صندلی نمایندگان رسمی اسرائیل و یمن در کنار هم قرار داشت.

نتانیاهو که سمت وزیر خارجه اسرائیل را نیز به عهده دارد، به خبرنگاران گفت برگزاری چنین همایش بزرگ بین المللی یک رویداد تاریخی است.

پیش از آغاز کنفرانس، نتانیاهو به خبرنگاران اسرائیلی گفت که یکی از هدف های کنفرانس ورشو، ایجاد اتحاد بین اسرائیل و کشورهای عرب برای جنگ با حکومت ایران است. این پیام در حساب توییتری نخست وزیر نیز انتشار یافت. ولی ساعتی بعد، متن این سخنان اصلاح شد و نتانیاهو نوشت که هدف، اتحاد بین اسرائیل و کشورهای عرب برای “پیکار” علیه رژیم ایران است.

محمد جواد ظریف بلافاصله به پیام نخستین نخست وزیر اسرائیل پاسخ داد و نوشت که نتانیاهو به خواب و خیال دچار شده و خود را فریب می دهد. برخی رسانه های لهستان، کنفرانس ورشو را “کنفرانس بی بی” لقب داده بود که نام اختصاری بنیامین نتانیاهو می باشد. آن ها نوشتند که نخست وزیر اسرائیل از جمله مبتکران برگزاری چنین کنفرانسی به رهبری ایالات متحده بوده است.

نخست وزیر اسرائیلی نیز در کنفرانس ورشو می گوید که جلوگیری از زیاده روی های حکومت ایران حیاتی است.

یک دیدگاه

  1. در ان هیچ شک نکنید که بنیامین نتانیاهو رهبر مقتدر فرهیخته و توانمند و بسیار هوشیار و بیدار است درود وبرکت بر ایشان درود وبرکت بر مایک پمپئو عزیز درود و برکت بر مایک پنس عزیز و درود و برکت بر جان بولتون عزیز و درود وبرکت بر رهبری عزیز دونالد ترامپ خدا قوت دست تک به تکتون را می بوسم راهی جز مقابله با ایران اسلامی شرارت بار نیست . درودو برکت بر اسرائیل و اسرائیلیان

Comments are closed.