وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به حملات راکتی در بغداد، به رژیم ایران هشدار داد

وزیر خارجه ایالات متحده  حملات راکتی به پادگانی در نزدیکی فرودگاه بغداد را محکوم کرد و به رهبران حکومت ایران هشدار داد که  هرگونه آسیب به نیروهای آمریکا یا شرکای عراقی آنها با واکنش قاطعانه ایالات متحده رو به رو خواهد شد.

مایک پومپئو٬ در توییتی نوشته است: ایالات متحده  شدیدا حمله “عوامل” نیابتی حکومت ایران را به نزدیکی فرودگاه بغداد در هفته جاری که به زخمی شدن پنج نفر منجر شد، محکوم می کنیم.

گفته شده است که  هفته گذشته یک پایگاه نظامی نزدیک به فرودگاه بین‌المللی بغداد هدف چهار راکت کاتیوشا  قرار گرفت که دست کم پنج نیروی عراقی زخمی‌شده است این نیروهای عراقی عضو واحد ضد تروریسم بودند که توسط نیروهای آمریکایی آموزش‌دیده‌اند.

پمپئو در ادامه توییت خود یک بار دیگر به رهبران ایران هشدار داده و تاکید کرده است که اگر  ایران یا “عوامل” نیابتی آن به نیروهای آمریکایی یا شرکای عراقی آنها آسیب برسانند، ایالات متحده قاطعانه و به شدت پاسخ خواهد داد.

به گزارش العربیه چهار روز پیش نیز  دو راکت دیگر به نزدیکی فرودگاه بغداد اصابت کرده که تلفاتی نداشته است .

یک مقام ارشد نظامی ایالات متحده در این باره هشدار داده و گفته است: حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق به پایگاه‌هایی که میزبان نیروهای آمریکایی است، همه طرف‌ها را به سمت درگیری و ورود به مرحله‌ای غیرقابل کنترل خواهد کشاند.

به گزارش العربیه ، این مقام آمریکایی گفته است که وظیفه اصلی نیروهای نظامی آمریکایی در این پایگاه‌ها کمک به نیروهای عراقی در جنگ با گروه حکومت اسلامی، داعش است ، و این حملات راکتی توان این نیروها برای مقابله با داعش را تضعیف می‌کند.

رویترز نوشته است که ٬ تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات راکتی را به عهده نگرفته است. اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند بقایای این راکت‌ها و محل‌هایی که از آنجا شلیک شده‌اند نشان می‌دهد که کتائب حزب الله و عصائب اهل حق، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در این حملات دست دارند.

شبه نظامیان شیعه در چارچوب حشد الشعبی فعالیت می‌کنند. حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق از حدود چهل گروه تشکیل شده است که اکثر آنها شیعی و وابسته به جمهوری اسلامی هستند.

یک دیدگاه

Comments are closed.