وزیر خارجه ایالات متحده: “نقاشی دستی ظریف” (دروغ پردازیهایش) واقعیت را عوض نمی‌کند

وزیرخارجه آمریکا تاکید کرد که دونالد ترامپ هیچ پیغامی برای تهران از طریق عمان نفرستاده و این که انتشار نقشه دستی از محل ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط محمدجواد ظریف “واقعیت را عوض نخواهد کرد

در پاسخ به ادعاهای وزیر خارجه ایران در مورد چگونگی سرنگون کردن پهپاد اطلاعاتی ایالات متحده، مایک پمپئو همتای آمریکایی ظریف، با انتشار بیانیه‌ای با  عنوان “اصلاح غیرواقعیات” نوشت: ایالات متحده امریکا تا زمانی که ایران آماده مذاکره شود بر فشار خود خواهد افزود.

وزیرخارجه آمریکا تاکید کرد که دونالد ترامپ هیچ پیغامی برای تهران از طریق عمان نفرستاده و این که انتشار نقشه دستی از محل ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط محمدجواد ظریف “واقعیت را عوض نخواهد کرد”.

در این بیانیه  پمپئو نوشته است  “رهبران ایران خوب می‌دانند که حقیقت چیز خطرناکی است. مهم است که روایت‌ها را تصحیح کنیم.”

وی  در سه بند به موضوعات محل مناقشه میان تهران و واشنگتن طی چند روز اخیر پرداخته و نوشته است : اول اینکه ،” پرزیدنت دونالد ترامپ، هیچ پیغامی از طریق عمان برای ایران نفرستاد که در آن پیشنهاد مذاکره شده باشد. ما موضع خود را آشکارا بیان کرده‌ایم. ما هر وقت که زمانش فرا برسد آماده و خواستار رو در رو شدن هستیم. این که ایران تلاش دیپلماتیک تاریخی شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن را رد می‌کند و نفتکش ژاپن را در دریای عمان هدف قرار می‌دهد و پهپاد ما را در آبهای بین‌المللی سرنگون می کند خود گویا است.”

وی در بند دوم بیانیه ی خود در انتقاد به نقشه‌های دستی که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران از مسیر پروازی پهپاد آمریکایی و نقطه هدف قرار گرفتن آن منتشر کرده انتقاد کرده و نوشته است:  “ایالات متحده فراتر از هرگونه تردیدی به وضوح نشان داد که چه طور یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در آبهای بین‌المللی هدف قرار گرفته است. این که وزیر خارجه (آقای) ظریف با یک نقشه دستی بخواهد این واقعیت را رد کند، اعتباری ندارد. این حمله دومین باری است که طی چند هفته اخیر ایران هواپیماهای بدون سرنشین ما را هدف قرار می‌دهد.”

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران، دیروز (شنبه ) در چند پیام توئیتری نقشه‌ها و تصاویر دیگری مربوط به «”مسیر، مکان و نقطه هدف قرار گرفتن” پهپاد آمریکایی منتشر کرد.

ظریف با انتشار این “جزئیات دیداری”، همچون مقام‌های نظامی ایران مدعی شده است که این پهپاد در محدوده سرزمینی ایران هدف قرار گرفته است

سپاه پاسداران حکومت گفته‌اند پهپاد آمریکایی ۳ روز پیش  هنگامی که وارد حریم هوایی ایران شد هدف قرار گرفت؛ اما مقامات آمریکایی می گویند  که “حمله بی‌دلیل” سپاه پاسداران علیه این پهپاد “در محدوده بین‌المللی” روی داده است .

ودر انتها در بخش سوم بیانیه ی خود  تاکید کرده است : “آمریکا در حال تخلیه نیروهای خود از پایگاه شکاری بلد در عراق نیست. بلکه در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ آمریکا بیش از هر زمان دیگری به پشتیبانی و حمایت از متحدان خود در منطقه پایبند است.”

خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش داده بود که صدها نفر از پرسنل لاکهید مارتین و شرکت نظامی خصوصی سالی‌پورت گلوبال در خاک عراق  آماده ترک این پایگاه نظامی شده‌اند که با تکذیب این خبر از سوی پمپئو وزیر خارجه آمریکا خبرگزاری رویترز هم گزارش خبری خود را تصحیح کرد و نوشت  برنامه ترک این دو شرکت خصوصی نظامی به رغم مقدمات دیروز (شنبه ) اکنون تعلیق شده است.