وزیر خارجه ایالات متحده وارد اورشلیم شد. علاوه بر ایران، روابط با چین نیز مطرح می شود

همزمان با ورود وزیر خارجه ایالات متحده به اورشلیم و آغاز دیدارهای او با سران اسرائیل، یک مقام آمریکایی که نخواست نامش برده شود گفت که طبق ارزیابی ها دقیق، رژیم ایران به علل مختلف بسیار تضعیف شده و با ادامه فشارها بر سران حکومت اسلامی و حتی افزایش آن، این انتظار وجود دارد که بتوان رژیم ایران را ناچار به اطاعت از مقررات بین المللی کرد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که موضوع ایران مهمترین مساله ای است که مایک پمپئو به خاطر گفتگو با سران اسرائیل درباره آن، نخستین سفر پس از آغاز کورونا در آمریکا را انجام می دهد.

مقام آمریکایی که نخواست نامش برده شود گفت که باید از ضعف فزاینده رژیم در ایران، برای قبولاندن مقررات بین المللی و متوقف ساختن فتنه گری های آن رژیم بهره گرفت.

مایک پمپئو که با ماسک به روی دهان و بینی از هواپیما پیاده شده بود، مستقیما رهسپار اورشلیم شد و نخستین دیدار خود را با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر انجام می دهد و پس از آن، با بنی گانتس رهبر حزب ابی و سفید و عضو ارشد کابینه ائتلافی ملاقات خواهد کرد.

به گفته آگاهان سیاسی در اورشلیم، علاوه بر مسائل ایران و خاورمیانه، پمپئو از اسرائیل خواهد خواست  از سپردن پروژه های آبادانی به شرکت های چینی دوری جوید. یکی از این پروژه ها که با مخالفت شدید ایالات متحده روبرو شده، احداث یک بندر بزرگ و مدرن در شمال اسرائیل در کنار بندر کنونی حیفا می باشد. استدلال ایالات متحده آن است که چین با این گونه سرمایه گذاری ها می خواهند بر نفوذ اقتصادی خود در جهان بیافزاید.

علاوه بر این، بندر حیفا یکی از لنگرگاه های مهم ناوگان دریایی ایالات متحده در دریای مدیترانه می باشد و حضور چینی ها در آن نزدیکی، می تواند اطلاعات امنیتی حساسی را در دسترس عوامل جاسوسی چین قرار دهد.