وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر عراق در دیدار با یکدیگر:آمریکا به همکاری با عراق برای رسیدگی به چالش‌های اقتصادی خود ادامه خواهد داد

وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر عراق در دیدار با یکدیگر مذاکراتشان را آغاز کردند و درباره بررسی مشکلات اقتصادی عراق، مهار شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران در منطقه، و حمایت انسان دوستانه آمریکا به این کشور با یکدیگر سخن گفتند .

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق  را پر بار دانست و گفت: آمریکا به همکاری با عراق برای رسیدگی به چالش‌های اقتصادی خود در زمان شیوع کرونا ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا، همچنین از کمک انسان‌دوستانه ۲۰۴ میلیون دلاری ایالات متحده به عراق و آوارگان عراقی در منطقه خبر داد.

همچنین مایک پمپئو در دیدار با همتای عراقی خود فواد حسین از تلاش‌های دولت عراق برای پاسخگویی به خواسته های مردم برای اجرای عدالت در این کشور و توافق برای ارائه بودجه به اقلیم کردستان حمایت کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار  از عراق خواست تلاش بیشتری برای مهار شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران انجام دهد

مایک پمپئو، گفت که دولت آمریکا همچنان از حکومت عراق در مقابل داعش حمایت می کند و در عین حال از بغداد می خواهد که برای مهار شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران بر تلاش های خود بیفزاید و کلیه نیروهای شبه نظامی در عراق را منحل کند.

او گفت که باید پلیس محلی جای گروه های شبه نظامی، وابسته به رژیم ایران  را بگیرد و آمریکا آماده است که در این زمینه به عراق کمک کند.

پمپئو تاکید کرد که  “گروه های مسلحی که تحت کنترل کامل نخست وزیر عراق نیستند مانع پیشرفت ما هستند.”

وزیر خارجه ایالات متحده در سخنان  خود دربارۀ خروج پنج هزار سرباز آمریکایی از عراق نگفت. اما، او تأکید کرد که ایالات متحد آمریکا از تلاش های دولت عراق برای مهار شبه نظامیانی که در این کشور وحشت می پراکنند و نقض حاکمیت ملی عراق هستند، حمایت می کند.

مصطفی الکاظمی، در سفر به ایران علنا ار حکومت ایران خواسته بود که از دخالت های نظامی در عراق دست بردارد

علی خامنه ای نیز در دیدار با او گفته بود که  پس از هلاکت قاسم سلیمانی عراق باید نیروهای آمریکایی را از این کشور بیرون کند.

الکاظمی علاوه بر سفر به واشنگتن تلاش های بیشتری را برای هرچه نزدیک تر شدن با عربستان به عمل می اورد.

وزیر خارجۀ عراق نیز در این دیدار از دولت آمریکا به عنوان متحدی قوّی یاد کرد و افزود که بغداد خواستار حمایت این متحد قدرتمند است.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، گفت که کشورش همچنان به کمک آمریکا برای مقابله با داعش نیازمند است و اینکه او مصمم است اصلاحاتی در امور امنیتی انجام دهد.