وزیر خارجه بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا بر شدت تحریم ها علیه روسیه بیافزایند

اسکریپال» ۶۶ ساله در کنار دخترش یولیا

وزیر خارجه بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا بر شدت تحریم ها علیه روسیه به خاطر اتهامات وارده به مسکو در مورد حملات شیمیایی در کشورش بیافزاید.

خلاصه ای از متن سخنرانی جنمی هاند  که قرار است ۲۱ اوت در موسسه صلح واشنگتن انجام شود حاکی از آن است که وزیر امور خارجه بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌خواهد برای اینکه روسیه تن به اصول و قواعد بین المللی بدهد بر شدت  فشارها بر مسکو بیافزاید.

هاند می گوید: البته که باید با روسیه وارد تعامل شد ولی باید رک و بی پرده باشیم سیاست خارجی روسیه در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین جهان را به مکان خطرناک تری تبدیل کرده است.

وزیرامور خارجه بریتانیا در جریان سخنرانی خود از سوی دولت متبوعش از هم میهنان خود و اتحادیه اروپا  خواهد خواست تا تحریم های جامعی را علیه روسیه اعمال کنند و نشان دهند که شانه به شانه ایالات متحده‌ ایستاده ایم.

آمریکا ۱۷ مردادماه اعلام کرد به دنبال استفاده از سم  عصبی شیمیایی برای ترور شهروند بریتانیایی سرگیی اسکریپال و دخترش ایالات متحده نتیجه‌گیری کرد که دولت فدراسیون روسیه با نقض قوانین بین المللی از  سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کرده است.

به دلیل نقش روسیه در جریان این رخ داد واشنگتن تحریم های تازه ای علیه مسکواعمال کرد.

سرهنگ اسکیپال  جاسوس سابق روس در پی جاسوسی برای آمریکا و چند سال زندان در نهایت با جاسوسان دیگر معاوضه و به بریتانیا پناهنده شده بود.

روسیه اتهامات وارد شده در مسمومیت این دو را رد کرده است مسکو تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه را اقدامی عیر قانونی و غیر دوستانه دانست و محکوم کرده است.

کاخ کرملین گفته بود این تحریم‌ها غیرقانونی و غیر دوستانه هستند و این اقدام آمریکا با فضای سازنده ملاقات ترامپ و پوتین رهبران دو کشور در تضاد است.

وزیر خارجه انگلیس می‌گوید روسیه باید هر جا و هر وقت که به دست به تجاوز می زند پاسخگو باشد از کرییمه منطقه‌ای که روسیه از اکراین جدا کرده تا مسمومیت اسکریپال و دخترش و در این حال و هوا می بینیم که روسیه از جانب کشورهای اروپایی و ایالات متحده روز به روز منزوی تر از پیش می شود این حکومت جمهوری اسلامی است که دولت روسیه را یگانه امید و تکیه گاه خود در صحنه بین المللی می داند.

یک دیدگاه

Comments are closed.