وزیر خارجه بریتانیا هشدار داد: رژیم ایران هیچ گاه نباید به تسلیحات اتمی دست یابد

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که کشورش با دستیابی حکومت ایران به تسلیحات اتمی مخالف است و تهران  هیچ‌گاه نباید به تسلیحات اتمی دست یابد.

سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا هم با انتشار بیانیه مشترک روز گذشته (چهارشنبه)  تاکید کرد که بالابردن سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، دستیابی به توافق با دولت جو بایدن را مشکل می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده که این سه کشور به شدت از اقدام ایران به بالا بردن سطح غنی‌سازی تا ۲۰ درصد نگران هستند و از این ایران می‎خواهند فورا غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند.

برلین، پاریس و لندن در بیانیه خود تصمیم ایران به بالابردن سطح غنی‌سازی را خطرناک توصیف کرده و تاکید کردند که این خطرات “بزرگ” هستند.

حکومت ایران نیز دو روز پیش اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد را در یکی از تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی‌اش از سر گرفته است؛ موضوعی که نقض آشکار توافق هسته‌ای برجام به شمار می‌رود.

همچنین بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران اعلام کرد که ایران می‌تواند اورانیوم را تا سطح ۴۰ تا ۶۰ درصد غنی‌ساز کند.

کمالوندی گفته بود که توان هسته‌ای برای غنی‌سازی در این سطح در ایران وجود دارد. او غنی‌سازی ۲۰ درصدی را در پی مصوبه مجلس ایران دانست.