وزیر خارجه جدید بریتانیا: درباره ایران عجولانه تصمیم نمی‌گیرم؛ احتمال خروج لندن از برجام

دومینیک راب، وزیر امور خارجه جدید بریتانیا

دومینیک راب، وزیر امور خارجه جدید بریتانیا روز چهارشنبه دوم مرداد در خصوص رویکرد در قبال ایران گفته است در این مورد «عجولانه» تصمیم نخواهد گرفت. یک نماینده پارلمان بریتانیا هم پیش بینی کرده است که به زودی لندن از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج خواهد شد.

دومینیک راب روز چهارشنبه با آغاز کار کابینه بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، به عنوان جایگزین جرمی هانت در سمت وزیر خارجه این کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

آقای راب در پاسخ به پرسشی در خصوص رویکرد در قبال ایران گفت: اولا قصد اتخاذ تصمیم عجولانه ندارم، اما به طور کامل گزارش‌ها و اطلاعات را دریافت خواهم کرد.

وی اضافه کرد: من بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ به عنوان مشاور حقوقی وزارت خارجه درباره ایران کار کردم، کاملا واضح است که این مسئله بسیار حساسی است. در این خصوص به طور کامل رایزنی خواهم کرد.

وزیر امور خارجه جدید بریتانیا در حالی کار خود را شروع می‌کند که تنش بین تهران و لندن بالا گرفته است.

دولت تحت حمایت بریتانیا در جبل الطارق اخیرا یک نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کرده است و در مقابل ایران هم هفته گذشته یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز توقیف کرد. هر دو کشور همدیگر را به «دزدی دریایی» متهم کرده‌اند.

یکی دیگر از مسائل در روابط لندن و تهران موضوع توافق هسته ای با ایران است. بریتانیا به رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، موسوم به برجام، در اردیبهشت سال گذشته در این توافق باقی مانده است.

اما یک نماینده پارلمان بریتانیا روز چهارشنبه گفت که احتمالا دولت بوریس جانسون همانند دونالد ترامپ از برجام خارج خواهد شد.

ماتیو افورد، نماینده پارلمان بریتانیا به شبکه ۲۴ فرانسه گفته است که لندن به دنبال رویارویی نظامی با ایران نیست .

این نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا تاکید کرده است: ضروری است که بریتانیا در مقابل ایران قاطع باشد.

وی اضافه کرده است: باور دارم بریتانیا به زودی همانند آمریکا از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.