وزیر خارجه روسیه به حکومت ایران حق می دهد در امور کشورهای دیگر به دخالت جنگی دست بزند

سرگئی لاورُف در بخش دیگری از مصاحبه خود در نیویورک، خواهان میانجیگری بین حکومت ایران و دولت عربستان سعودی شد

وزیر خارجه روسیه اعلام داشت که انتقال سامانه ضد موشکی اس – ۳۰۰ به سوریه آغاز شده است. این سامانه قادر است موشک ها و هواپیماهای دشمن را از فاصله دوری هدف قرار دهد و اسرائیل نصب آن در سوریه را یک خطر بزرگ برای ادامه عملیات خود علیه استقرار سپاه قدس در سوریه می داند.

سرگئی لاوروف که در حاشیه همایش مجمع عمومی، با خبرنگاران سخن می گفت، استقرار این سامانه را به هدف مواظبت از حضور نظامی نیروهای هوایی و زمینی روسیه در سوریه دانست. سقوط یک فروند هواپیمای نظامی از نوع ایلیوشین در هنگام عملیات هوایی اسرائیل بر فراز سوریه، دولت روسیه و به ویژه ارتش آن کشور را به شدت خشمناک کرده است.

منابع خبری گفتند که در روزهای اخیر چندین هواپیمای باری غول پیکر روسی از نوع آنتونوف در فرودگاه بندر لاذقیه فرود آمده و بار خود را تخلیه گردیده اند.

با توجه به پیچیدگی راه اندازی این سامانه پیشرفته، احتمال می رود که استفاده از آن، برای یک مدت طولانی توسط خود کارشناسان روسی انجام گیرد. اسرائیل می کوشد که همآهنگی نظامی با ارتش روسیه، در رابطه با عملیات هوایی اسرائیلی بر فراز سوریه، آسیب نبیند.

احتمال می رود که اسرائیل یک هیات بلندپایه نظامی را برای بحث درباره این موضوع به مسکو بفرستد. همچنین گفته می شود که نتانیاهو مایل است دوباره به مسکو سفر کند و شخصا با پرزیدنت پوتین به گفتگو بنشیند. این گزارش ها هنوز از جانب مقامات رسمی دو کشور تائید نشده است.

روسیه چند ماه پیش، یک سامانه اس – ۳۰۰ را به حکومت اسلامی ایران تحویل داد که هنوز معلوم نیست که عملیاتی شده باشد.

سرگئی لاورُف در بخش دیگری از مصاحبه خود در نیویورک، خواهان میانجیگری بین حکومت ایران و دولت عربستان سعودی شد و این در حالی که فرماندهان سپاه پاسداران، همچنان دولت ریاض را به عملیات نظامی تلافی جویانه، در برابر حمله تروریستی در اهواز که ۲۹ کشته به جای گذاشت تهدید می کنند. وزیر خارجه روسیه، ادامه این بحران را به سود دو کشور ندانست. ولی در عین حال گفت که رژیم ایران را نمی توان در داخل مرزهای آن کشور محصور کرد. این سخنان تائید و تقویت دخالت های نظامی و سیاسی رژیم ایران در کشورهای همسایه تلقی می شود.

2 دیدگاه‌

 1. سامانه اس ۳۰۰ روسی
  بنام سوریه – به کام جمهوری اسلامی

  بر همگان پرواضح است که جمهوری اسلامی بعد از ۴۰ سال سرمایه گزاری بر ایجاد تروریسم حزب الله لبنان سالهاست که طی برنامه پیچیده ای بدنبال اشغال سوریه و تبدیل ان به مرکز لجستیک تروریسم دولتی جمهوری اسلامی بوده است. جمهوری اسلامی در چی اجرایی کردن طرح بهار عربی و بیداری عربی توانست بهانه لازم برای حضور همه جانبه در سوریه و نفوذ به لایه های مستحکم حزب بعث سوریه ارتش و سیستم امنیتی و اداری انرا بیابد و با اجرای پروژه داعش عملا بر سوریه مسلط کامل شده است .
  وقتی می گوییم تسلط کامل یعنی اینکهعلاوه بر حضور دهها هزار مزدور تروریست حزب الله لبنان افغان حشدالشعبی عراق و … و ایجد پایگاه نفوذ یافته است بلکه با نفوذ در رکن رکن دولت و ارتش سوریه در طی این سالها عملا انها راتسخیر نموده است و انچه از ارتش اسد و دولت سوریه باقی مانده پوست پوشششی بر روی پیکره تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در سرزمین سوریه است.
  اجرای سناریویی شلیک به هواپیمایی روسی و انداختن گناه ان به ردن اسراییل طرح پیچیده جمهوری اسلامی برای شکاف اندازی بین تل اویو و مسکو و زمین گیر کردن اسراییل در برابر تشکیلات تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در سوریه بود که موفقیت امیز با پوشش اسمی ارتش اسد اجرا شد.
  حال فریب روسیه و وادار کردن روسها به ارسال سامانه اس ۳۰۰ به سرزمین سوریه را باید هدیه این نقشه به شبکه تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در سوریه دانست.
  ایا روسها این مهم را می دانند که دگر نه اسدی باقیمانده و نه ارتش اسد و سوریه ای و انچه است تروریسم دولتی جمهوری اسلامی که در لباس اسد و ارتش و دولت سوریه در سرزمین سوریه جاخوش کرده است؟
  ایا روسها را نباید از این حقیقت گاه کرد که سامانه اس ۳۰۰ فرستادن به سوریه مساوی تجهیز تروریسم دولتی جمهوری اسلامی به سامانه ضدهوایی مدرن و فضاسازی برای رشد تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در سوریه است؟
  به نظر می رسد:
  ۱- دولت اسراییل باید حتی اگر شده با حمله پیشگیرانه سامانه اس ۳۰۰ را قبل از رسیدن به سوریه منهدم کند؟
  ۲- دولت اسراییل باید با روسها تعامل اگاه سازی داشته باشد و انان را به خطرات ناشی از تجهیز تروریسم دولتی جمهوری اسلامی به اس ۳۰۰ اگاه سازد خطری که تهدیدکننده اتی منطقه و جهان است.
  ۳- در میان مدت سقوط اسد و روی کارامدن ارتش ازاد و یا معارضان سوری شاید هم برای سوریها هم برای روسها و هم برای اسراییل و جهان مناسب تر و بهتر باشد چرا که با توجه به حقایق میدانی فعلی و بلعیده شدن ارتش و دولت اسد در حلقوم تروریسم جمهوری اسلامی امید ی به استقلال یافتن ارتش و دولت اسد از تروریسم دولتی جمهوری اسلامی وجود ندارد
  ۵- اسراییل و جهان باید بداند که اعتماد به روسها برای امن کردن سوریه کاری عبث است چرا که انها فقط به فکر داشتن دوپایگاه نظامی در سوریه هستند نه ایجاد استقلال سوریه و پاک نمودن ان از تروریسم.
  بلکه حتی دولت ضعیف و ناتوان و گرفتار در حلقوم تروریسم اسد بهترین شرایط برای روسها در ارتباط با پایگاههای نظامی شان است بی انصافی است از روسها توقع داشته باشیم.

  به امید ازادی سوریه از دامان تروریسم دولتی جمهوری اسلامی و امن شدن جهان و منطقه
  دانشگاهیان دانشکده مدیریت طهران

 2. در حقیقت جمهوری اسلامی و کره شمالی حیاط خلوت روسیه هستند همانطور که سناتور مک کین فقید اظهار کرد که روسیه از داعش و از هر خطری بزرگتر هست و دارد نقشه میکشد که حمله غافلگیرانه به غرب بکند. سیاست درست غرب توسعه نظامی برای مقابله با روسیه و همچنین کشورهای دمکراسی غرب کره جنوبی و ژاپن و تمامی اتحادیه اروپا باید به سلاح اتمی و موشک دوربرد باشند که بزرگترین خطر را دفع کنند. خود جمهوری اسلامی دستورالعمل را از مسکو می‌گیرد

Comments are closed.