وزیر خارجه روسیه دوباره اسرائیل را نصیحت می کند که از حمله هوایی به سوریه دست بردارد

نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه در آخرین دیدار در مسکو

دولت روسیه خطاب به اسرائیل می گوید که ادامه حملات هوایی علیه مواضع استقرار سپاه قدس در خاک سوریه، کارساز نیست و مشکلات را حل نخواهد کرد.

این سخنان را وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف بیان کرد. ولی لحن سخنان او جنبه توبیخ آمیز نداشت.

اشاره لاوروف به حملات هوایی دوسال اخیر یروی هوایی اسرائیل علیه مواضع سپاه قدس و انبارهای اسلحه و کاروان های جنگ افزاری می باشد که با هواپیما از ایران به سوریه آورده شده و قرار است برای حزب الله به لبنان فرستاده شود.

وزیر خارجه روسیه که سخنان او در روزنامه اِل پائیس چاپ اسپانیا انتشار یافت، در این رابطه افزوده گفت: ادامه حملات هوایی نه تنها مشکل اسرائیل را حل نخواهد کرد، بلکه موجب افزایش تنش در خاورمیانه خواهد گردید.

اسرائیل تائید کرده که در دو سالی که از حضور گسترده سپاه قدس و واحدهای نظامیِ دیگر وابسته به حکومت ایران می گذرد، بیش از دویست حمله هوایی در خاک سوریه انجام داده است.

به گفته آگاهان، این حملات همراه با همآهنگی و اگاهی پیشین ارتش روسیه در خاک سوریه انجام گرفت و به ندرت با اعتراض مقامات روسی روبرو گردید.

ولی کمتر از دو ماه پیش، در جریان حمله دو جنگنده اسرائیلی به یک کارگاه تسلیحاتی در منطقه لاذقیه در خاک سوریه، یک هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین هدف یک موشک سوریه قرار گرفت و همه پانزده تن سرنشینان آن کشته شدند.

با آن که سقوط هواپیما در اثر اصابت یک موشک جنگی سوریه بود، روسیه اسرائیل را مسؤول آن دانست و عملیات هوایی متوقف شد.

روسیه اعلام داشت که برای حفظ امنیت هواپیماهای خود، چهار سامانه ضد هوایی در سوریه مستقر می سازد. منابع خبری اسرائیلی گزارش دادند که از آن هنگام تا کنون، دست کم یک حمله هوایی دیگر در خاک سوریه انجام شده، که جزئیات آن فاش نگردیده است.

اکنون وزیر خارجه روسیه به اسرائیل توصیه می کند که از این شیوه دست بردارد و راه های دیگری بجوید.

حسین سلامی جایگزین فرمانده کل سپاه پاسداران هفته پیش گفته بود که نیروهای وابسته به آن نهاد قصد ماندن در سوریه را ندارند. ولی این سخنان با تردید بسیار تلقی شد – گرچه نخستین بار بود که یک مقام ارشد نظامی ایران ادعا می کرد که سپاه پاسداران قصد ماندن در خاک سوریه را ندارد.

سیاست اعلام شده حکومت ایران در گذشته آن بود که سپاه قدس، تا هنگامی که پرزیدنت بشار اسد لازم بداند، در آن کشور خواهند ماند.

وزیر خارجه روسیه، در ادامه مصاحبه با روزنامه اِل پائیس، اسرائیل را به نقض تعهدات متهم ساخت. لاورف گفت: شوربختانه، اسرائیل همیشه به تعهدات خود پایبند نبوده است.» او در توضیح این اتهام گفت که اسرائیل معمولا پیش از هر حمله هوایی در سوریه، ارتش روسیه را از آن آگاه می ساخت. ولی این شیوه، همیشه رعایت نشده است.

لاوروف به عنوان مثال گفت که در بهار سال گذشته، هنگامی که نیروی هوایی اسرائیل در ناحیه تَدمُور در خاک سوریه به عملیات هوایی دست زد، ارتش روسیه را از پیش، آگاه نساخته بود.

 

یک دیدگاه

  1. چرا ترکیه اجازه داره که هرکاری بخواهد در داخله سوریه بکند چون کردها برای ترکیه خطر دارند ولی اسرائیل دشمنانش را بخواد دور بکنه کاره درستی نیست. اسرائیل باید ادامه بده.

Comments are closed.