وزیر خارجه روسیه می‌گوید که کشور وی باعملیات هوایی اسرائیل در خاک سوریه مخالف است

سرگی لاوروف گفت که اینگونه اقدامات اسرائیل مخالف با قوانین بین المللی بوده و کمکی به تثبیت اوضاع در منطقه و سوریه نخواهد کرد

چند روز پس از دیدار نتانیاهو با پرزیدنت پوتین در مسکو که در آن درباره ادامه عملیات هوایی اسرائیل علیه استقرار نیروهای سپاه قدس در سوریه توافق‌هایی انجام گرفت وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف می‌گوید که کشور وی با این گونه عملیات اسرائیل در خاک سوریه مخالف است.لاوروف گفت که روسیه از ادامه این حملات جلوگیری خواهد کرد.

پیشتر گفته شده بود که علی رغم آن که پرزیدنت پوتین هیچ گونه مخالفتی با اقدام‌های اسرائیل برای جلوگیری از استقرار نظامی دائمی سپاه قدس در سوریه ندارد اما وزیر خارجه با آن مخالف است به همین علت بود که نتانیاهو در دیدار هفته پیش خود از مسکو به طور جداگانه با سرگی لاوروف دیدار ای به عمل نیاورد بلکه با معاون او در این باره سخن گفت.

هدف از دیدار نتانیاهو و سفر به مسکو تدوین مقررات کتبی بود که نیروی هوایی اسرائیل در آینده طبق آن رفتار کند تا امنیت ارتش روسیه در خاک سوریه به خطر نیافتد.

سرگی لاوروف گفت که اینگونه اقدامات اسرائیل مخالف با قوانین بین المللی بوده و کمکی به تثبیت اوضاع در منطقه و سوریه نخواهد کرد.

این در حالی است که اسرائیل می‌گوید حضور نظامی رژیم ایران در سوریه که هدف آشکار آن اقدامات جنگی علیه اسرائیل است می تواند با مقررات بین المللی در تناقض باشد و رژیم ایران است که امنیت منطقه را به خطر می اندازد و اسرائیل حق دارد که از خود دفاع کند.

سرگی لاوروف که سخنان او در روزنامه‌های مصر انتشار یافت گفت که این گونه اقدامات اسرائیل ممکن است بحران منطقه را شدت بخشد.

لاوروف یادآوری کرد که بین اسرائیل و سوریه یک توافق جداسازی نیروها وجود دارد که به موجب آن ارتش سوریه نمی تواند به مرزهای اسرائیل در بلندی‌های گولان نزدیک شود.

لاوروف گفت که اگر اسرائیل به عملیات خود در خاک سوریه ادامه دهد دولت سوریه نیز ممکن است اعلام کند که خود را نسبت به توافقی که حدود ۴۵ سال پیش با اسرائیل امضا شده است پایبند نمی ماند و این توافق  به خطر افتد.

لاوروف در این مصاحبه مطبوعاتی همچنین نسبت به اقدام ایالات متحده در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گلان واکنش نشان داد و گفت که چنین کاری نیز ممکن است امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه را به خطر بیندازد و دولت روسیه با آن مخالفت می کند.

2 دیدگاه‌

    • درود بر اسرایبل ، اسراییل هم مانند همه کشورهای جهان باید از مرزهای خود دفاع کند و حتی قبل از حمله دشمن آماده باشد و جانب احتیاط را همیشه نگه دارد و با وجود نیروهای تروریستی سپاه ایران و نیروهای تروریستی فاطمیون و زینبیون وحزب الله لبنان و ..(( که همه دست پرورده های رژیم ضدبشری آخوندی ایران هستند)) ؛ اسراییل باید خیلی هوشیار باشد تا در منطقه پرتنش خاورمیانه از امنیت ومرزهایش نگهبانی کند، چون وجود اسراییل برای امنیت آینده خاورمیانه ضروری است وهمانطور که شاه ایران با رفتنش نصف خاورمیانه از بین رفت ، حالا نصف دیگر خاورمیانه با وجود اسراییل امنیت دارد ودرصورت به خطر افتادن اسراییل ،همه خاورمیانه وجهان به خطر خواهد افتاد، پس آمریکا وهمه کشورها مسئول حفظ وکمک به اسراییل هستند .همیشه پیروز باشید

Comments are closed.