وزیر خارجه رژیم ایران دیدار مشترک با وزیر ان خارجه برجامی ندارد ولی با وزیران فرانسه، بریتانیا و اتحادیه اروپا گفتگو می کند

در حاشیه اجلاس کنونی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، وزیران خارجه کشورهای عضو برجام گفتگوهایی با هم انجام دادند و برخی از آنان با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه حکومت ایران نیز به طور جداگانه دیدار کردند. در همین حال، محمد سلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی رژیم ایران که به وین برفته، می کوشد از طریق دیدار با نمایندگان برخی کشورهای عضو شورای حکام، از شدت مخالفت با برنامه های اتمی رژیم ایران بکاهد.

جوزف بورل سرپرست سیاست خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه دیدار مشترکی با امیرعبداللهیان در مورد برجام نخواهند داشت.

ژوزف بورل تایید کرد که قرار است با حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفتگو داشته باشد ولی تاکید کرد که این دیدار رسمی نخواهد بود و تعهدی ایجاد نمی کند.

سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در این دیدار قصد دارد از حکومت ایران بخواهد بدون فوت وقت، به مذاکرات برجامی که دو ماه پیش در وین متوقف شد، باز گردد.

بورل گفت: رئیسی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، خواسته بود که ادامه مذاکرات کمی به تعویق افتد تا دولت جدید فرصت داشته باشد پرونده آن را به دقت مطالعه کند.

او گفت: اتحادیه اروپا پذیرفته است که تا پایان تابستان در این مورد شکیبایی پیشه کند. ولی تابستان به پایان رسیده و ما اکنون انتظار داریم که رژیم ایران هرچه زودتر به مذاکرات باز گردد.

وزیر خارجه فرانسه روز گذشته گفته بود که یک دیدار مشترک بین امیرعبداللهیان و وزیران خارجه پنج کشور نامبرده برگزار خواهد داشت. ولی ژوزف بورل امروز (سه شنبه) گفت که چنین همایشی برگزار نخواهد گردید و گفت: همایش از این گونه مهم نیست، بلکه مهم آن است که همگان حسن نیت نشان دهند و بخواهند که موضوع پیشرفت کند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه ابراز نگرانی کرده بود که هرچه زمان بگذرد، از امکان رسیدن به توافق کاسته می شود و این خطری است که نباید آن را نادیده گرفت.

حسین امیرعبداللهیان پس از ورود به نیویورک گفته بود که قصد دارد در حاشیه حضور در همایش سالیانه مجمع عمومی، دیدارهایی با دبیرکل سازمان ملل و وزیران خارجه فرانسه و بریتانیا و همچنین با سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدارهای جداگانه ای داشته باشد.

وزیر خارجه ایران در دیداری که با کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان داشت، خواستار دریافت کمک های نقدی کلان برای تامین نیازهای پناهجویان افغان گردید که در مرزهای ایران مستقر گردیده و یا وارد آن کشور شده اند.