وزیر خارجه سعودی تاکید کرد: تهدیدات ایران و برنامه موشکی‌اش باید در مذاکرات وین مطرح شود

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در گفتگو با شبکه خبری “العربیه “با اشاره به ضرورت رسیدگی به نگرانی کشورهای منطقه از رفتارهای ایران، گفت که برنامه‌ موشک‌های بالستیک و دخالت‌های منطقه‌ای ایران باید بخشی از توافق هسته‌ای باشند.

وزیر خارجه سعودی در ادامه افزود: «معتقدیم که منطقه شاهد ثبات نخواهد بود مگر اینکه به دغدغه‌های کشورهای منطقه پرداخته شود و همچنین نگرانی‌هایشان از اقدامات ایران مخصوصا در زمینه پرونده هسته‌ای که می‌بینیم غنی‌سازی به ۶۰٪ رسیده و نشانه‌هایی از قبل از وجود برنامه هسته‌ای غیر مسالمت‌آمیز وجود دارد».

شاهزاده فیصل بن فرحان گفت: «لذا این مهمه که جامعه ‌بین‌المللی به یک توافق طولانی‌‌مدت و قوی‌تر برسد. همچنین باید به مساله موشک‌های بالستیک و تدخلات منطقه‌ای پرداخته شود. همه اینها به تهدید امنیت منطقه دامن می‌زند».

وی  افزود: «راه‌حلی هم بهتر از حضور خود کشورهای منطقه که به طور مستقیم از این تهدیدها متاثرند، بر سر میز مذاکرات نیست».

وزیر خارجه سعودی گفت که بدون حل و فصل کامل اختلافات بین اسرائیل و فلسطین، برقراری ثبات ممکن نیست. وی در ادامه  خواستار متوقف شدن تجاوز به حقوق در قدس شرقی و غزه شد.

وزیر امور خارجه سعودی گفت که طرف آمریکایی هم به این درک رسیده که باید تنش‌ها در غزه پایان یابد.

وی درباره یمن هم گفت که ابتکار سعودی برای صلح به دلیل مخالفت حوثی‌ها متوقف شده است. شاهزاده فیصل بن فرحان دوباره  تاکید کرد که به راه سیاسی برای بحران یمن پای‌بند است.

او گفت که امیدوار است حوثی‌ها منافع یمن را به منافع دیگر طرف‌های منطقه‌ای ترجیح دهد و اینک توپ در زمین حوثی‌ها است.