وزیر خارجه سعودی: هر جا  ناامنی در جهان باشد حتما پای حکومت ایران در میان است

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در گفت و گوی  مجازی در یک مرکز پژوهش‌ آمریکایی با اشاره به نقش تروریستی ایران در منطقه و جهان گفت:   بحران یمن به دلیل (کودتای) شبه‌نظامیان حوثی و حمایت‌های گسترده حکومت ایران از آنها است.

او گفت «رژیم ایران با حمایت از شبه‌نظامیان و تروریست‌ها در منطقه و سایر نقاط جهان به بی‌ثباتی   ناامنی برای مردم  دامن می‌زند».

فیصل بن فرحان همچنین افزود که « تلاش‌ها برای برقراری صلح باید بر از سرگیری مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها استوار باشد و گسترده تر شود».

او گفت که «در آخر تنها چیزی که می‌تواند به تحقق صلح دائمی و ثبات دائمی منجر شود، همان توافق میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است».

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز که ریاست هیئت آمریکایی شرکت کننده در این گفت‌وگوها را به عهده داشت با تاکید بر استقرار صلح در منطقه و جهان گفت: باید در مقابل توطئه های رژیم ایران متحد شد .

از سویی دیگر فیصل بن فرحان نیز  با اشاره به این‌که «نیروهای تروریسم همچنان ثبات منطقه را تهدید می‌کنند»، گفت:«ما به دنبال تقویت روابط‌مان با واشنگتن برای تقویت ثبات و استقرار منطقه هستیم».

وزیر خارجه سعودی افزود:   برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران، تهدید بزرگی برای منطقه است، کشورش همچنان در مقابل اقدامات ایران برای بی‌ثبات کردن امنیت منطقه خواهد ایستاد.

گفتگوهای راهبردی میان سعودی و آمریکا بر تعهدات دو کشور در تقویت امنیت و شکوفایی منطقه‌ای، رشد اقتصادی، روابط میان مردم این دو کشور و تقویت روابط استراتژیک تاریخی که دهه‌هاست میان پادشاهی عربی سعودی و ایالات‌متحده آمریکا ادامه یافته، متمرکز است.