وزیر خارجه سلطان نشین عمان دوباره به تهران رفت. آیا سخن از ادامه میانجیگری بین ایران و آمریکاست؟

وزیر خارجه عمان در بازگشت از داووس، برای ششمین بار در مدت ده ماه به تهران رفت. محور مذاکرات بن علوی با مقامات ایران امنیت دریانوردی در هرمز عنوان شده است .خبرگزاری فارس نوشته :ماموریت اصلی بن‌علوی چیست.آیا رساندن پیام ترامپ به روحانی است ؟

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان، در دومین دیدار خود طی پنج روز گذشته در تهران توقف کرد و به ملاقات  محمدجواد ظریف رفت.

منابع خبری نوشته اند که این ششمین سفر بن علوی به ایران ظرف یازده ماه گذشته است. او پنج روز قبل نیز در تهران بود و تکرار سفرها از دید رسانه‌ها پنهان نمانده است.

خبرگزاری رویترز نوشت : مناسبات حسنه عمان با تهران و واشنگتن و نقش میانجی‌گرانه مسقط از رسانه ها دور نمانده است .

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه نیز پرسیده که ماموریت بن علوی در سفر به تهران، در بازگشت از داووس به مسقط چه می‌تواند باشد: «آن هم در شرایط کنونی پس از ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و پاسخ موشکی ایران، تشدید تنش بین ایران و آمریکا، ورود ایران به گام پنجم نقض تعهدات برجامی و کلید زدن مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام از سوی سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس…»

خبرگزاری فرانسه نیز در این باره  نوشته که عمان اغلب به عنوان واسطه بین ایران و رقبای منطقه‌ای عمل کرده و نقشی اساسی نیز در تسهیل مذاکرات مقدماتی منجر به توافق اتمی داشته است.

حساب‌های توییتری وزارت خارجه عمان و ایران نیز هم زمان نوشته‌اند که موضوع تازه‌ترین ملاقات، امنیت دریانوردی در تنگه هرمز، تداوم همکاری‌ها و رایزنی‌ها با هدف تضمین ایمنی دریانوردی و امنیت انرژی برای همگان بوده است.

به گفته برخی از تحلیگران  بن علوی حامل پیام‌هایی برای تهران است اگرچه   محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی، چنین چیزی را رد کرده و گفته بود: «عمان در یک طرف تنگه هرمز قرار دارد و ایران نیز در طرف دیگر،  تعامل ما با آنها باید زیاد باشد زیرا براساس شعار و ایده‌ای که ما مطرح کرده‌ایم که کشورهای منطقه باید امنیت منطقه را حفظ کنند، حفظ و تقویت این امنیت بدون گفت‌وگو و رایزنی نمی‌شود.»

ظریف در مصاحبه با هفته‌نامه اشپیگل در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات با آمریکا پس از کشته شدن سلیمانی نیز ادامه خواهد یافت گفته بود: «برای ما فرقی نمی‌کند چه کسی در کاخ سفید حاکم است. نکته مهم رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند رفتار خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما هنوز پای میز مذاکره‌ایم، اما آنها این میز را ترک کرده‌اند. ایالات متحده رنج بزرگی را به مردم ایران تحمیل کرده است. روزی فرا می‌رسد که آنها مجبور به جبران آن هستند. ما صبوریم.»

رئیس جمهور آمریکا در توییتی به زبان فارسی نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!»