وزیر خارجه سلطان نشین عمان می گوید:هم خواهان دوستی با اسراییل هستیم و هم خواهان ایجاد کشور مستقل فلسطینی هستیم

یوسف بن علوی در سخنان پیشین خود به کشورهای عرب توصیه کرده بود که راه دوستی با اسرائیل را در پیش گیرند و این اطمینان را در اسرائیلیان به وجود آورند که کشورهای عرب خواهان آسیب رساندن به امنیت اسرائیل نیستند

وزیر خارجه سلطان نشین عمان گفت همانگونه که آن سرزمین خواهان ایجاد دوستی با اسرائیل و نزدیکی بیشتر به این کشور است در عین حال همچنان خواهان برپایی یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل می باشد که شرق اورشلیم پایتخت آن اعلام شود.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان که در نشست بزرگی در  شهر عمّان پایتخت اردن سخن می گفت تأکید کرد که لازمه دوستی با اسرائیل و همکاری با این کشور حل مشکل فلسطینی‌ها می‌باشد و این یک سیاست اصولی میباشد که دولت عمان از آن صرف نظر نخواهد کرد.

یوسف بن علوی در سخنان پیشین خود به کشورهای عرب توصیه کرده بود که راه دوستی با اسرائیل را در پیش گیرند و این اطمینان را در اسرائیلیان به وجود آورند که کشورهای عرب خواهان آسیب رساندن به امنیت اسرائیل نیستند.

یوسف بن علوی در حالی این سخنان را بیان کرد که حکومت اسلامی ایران یعنی همسایه شمالی سلطان نشین عمان به صراحت می‌گوید که اسرائیل باید نابود شود.

وی گفت که سلطان نشین عمان همیشه از آرمان‌های فلسطینی‌ها برای رسیدن به استقلال پشتیبانی کرده و این جانب داری همچنان ادامه خواهد یافت و خللی در آن به وجود نخواهد آمد.

سلطان نشین عمان تنها امیر نشین عربی در حوزه خلیج فارس بود که چند ماه پیش نخست وزیر اسرائیل را به طور رسمی و آشکارا به آن کشور دعوت کرد و سلطان قابوس از وی به گرمی پذیرایی نمود.

یوسف بن علوی  در حاشیه کنفرانس بین المللی اقتصادی که در شهر امان پایتخت اردن برگزار شد با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی نیز دیدار و گفتگو کرد.

در کنفرانس امان همچنین امکان پیشبرد  برنامه سازندگی در سرزمین های فلسطینی نشین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بنیامین نتانیاهو که چند سال پیش گفته بود از برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری می کند اکنون در آستانه انتخابات عمومی در اسرائیل با صراحت می گوید که کشور مستقل فلسطینی برپا خواهد شد و می افزاید که از فلسطینیان می توانند هرگونه که مایلند با این گفته وی برخورد کنند.

از نتانیاهو پرسیده شد که آیا می‌داند که واکنش ایالات متحده نسبت به این گفته وی چه خواهد بود و او تأکید کرد که ایالات متحده هر گونه که می‌خواهد واکنش نشان دهد.

نتانیاهو گفت ببینیم آنها چه واکنشی نشان خواهند داد اما این یکی از اصول سیاست خارجی من می باشد.

نتانیاهو که با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود که وی می خواهد برنامه خود را در سه مرحله به اجرا برساند که مرحله نخست آن ضمیمه کردن آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل می باشد که آنها نیز مشمول قوانین اسرائیل قرار گیرند.

نتانیاهو گفت که ترجیح می دهد این اقدام وی از پشتیبانی ایالات متحده برخوردار گردد اما دولت پرزیدنت  آنگونه که شایسته بداند رفتار خواهد کرد اما وی از این اصل سیاسی خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

نتانیاهو در پاسخ به خبرنگاران گفت که بله کاخ سفید واشنگتن از این برنامه و گفته‌های او از قبل آگاهی  دارد.

نتانیاهو گفت که موضوع دولت مستقل فلسطینی به کلی منتفی شده است اما در عین حال افزود که  قصد ندارد سراسر کرانه باختری رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه کند بلکه این اقدام فقط شامل آبادی های اسرائیلی نشین در آن سرزمین خواهد بود.

نتانیاهو تاکید کرد که فلسطینی‌ها اداره امور خود را کاملا و به طور مستقل در دست خواهند داشت اما اسرائیل اجازه نخواهد داد که آنها ارتشی در آن سرزمین برپا سازند.

یادآوری می‌شود که حدود ۱۰ سال پیش هنگامی که به نتانیاهو نخستین دولت خود را تشکیل داده بود در یک سخنرانی در دانشگاه بریلان در مرکز اسرائیل درباره سیاست‌های خارجی خود گفته بود که وی از برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری می کند.

با این همه باید خاطرنشان کرد که نتانیاهو حتی در آن نطق نیز از کشور مستقل فلسطینی یاد نکرد بلکه گفت که فلسطینی ها می توانند در کنار اسرائیل در یک موجودیت جداگانه زندگی کنند.

اکنون در آستانه انتخابات نتانیاهو می گوید که تصور نمی کند در دوران آینده نخست وزیری وی کشور مستقل فلسطینی برپا شود.

نتانیاهو گفت فلسطینی ها از همه قدرت- اختیارات و صلاحیت ها برای اداره امور خود برخوردار خواهند بود اما هیچ نهادی نباید برپا کنند که امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد.

اشاره او  به امکان برپایی ارتش برای فلسطینی‌ها بود.

نتانیاهو گفت که ما می‌خواهیم امنیت را منحصراً در اختیار خود در کشور اسرائیل داشته باشیم و اجازه نخواهیم داد که کسی بر بخش شرقی اورشلیم  مسلط شود.