وزیر خارجه سلطان نشین عُمان، در تلاش دوباره برای کاهش تنش، به تهران آمده است

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان،که همیشه به عنوان میانجی و حتی میزبان مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا بوده این بار  در میانه تنش‌های روز افزون منطقه خلیج فارس یکبار دیگر به تهران آمد

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان،که همیشه به عنوان میانجی و حتی میزبان مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا بوده این بار  در میانه تنش‌های روز افزون منطقه خلیج فارس یکبار دیگر به تهران آمده تا در تلاش برای جلوگیری از بروز جنگ، و به هدف گفت و گو و بررسی و تبادل نظر درباره تحولات منطقه برای دومین بار در ظرف یک ماه اخیر به تهران آمده است.

روزنامه فرا منطقه‌ای العرب پیشتر در گزارش خود درباره اولین سفر یوسف بن علوی به تهران  نوشته بود: وزیر خارجه عمان حامل پیامی از سوی آمریکا در خصوص آمادگی برای مذاکره بود اما این پیام جنبه تهدید‌آمیز هم داشته است که مبنی براینکه اگر ایران اقدامی خصمانه علیه آمریکا یا متحدان منطقه‌ای آن انجام دهد، آمریکا آماده است که در تشدید تنش با ایران به سطوح بالایی برود.

وزیر خارجه عمان هفته گذشته  بدنبال توقیف کشتی بریتانیایی توسط حکومت ایران در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «روند کشتیرانی آزاد و مسائل مربوط به آن را در تنگه هرمز پیگیری می کند و از همه طرف‌ها خواست تا ضمن خویشتنداری اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، پیشتر درباره اولین سفر وزیر خارجه عمان به ایران  گفته بود که سفر بن‌علوی وزیر خارجه عمان به تهران ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد.

وی افزود:  ما که نمی‌گوییم که نفرستند، حتما می‌آیند، حرف آن‌ها را هم می‌شنویم اما مهم این است که ما درباره پیشنهاد آن‌ها نمی توانیم تصمیم بگیریم .

مقامات دولتی حکومت ایران بارها تلاش کرده اند که سفر سفرای کشورهای منطقه و سایر کشورها را به هدف میانجیگری به ایران انکار کنند چرا که می دانند تصمیم گیرنده نهایی علی خامنه ای است و در این باره بطور مستقیم اظهار نظر نمی کنند .

کشور عمان همسایه ی جنوبی ایران در خلیج فارس است ، که به دلیل روابط نزدیک اش  با ایران و آمریکا ،در سال‌های گذشته و در چند مقطع حساس نقش واسطه مذاکرات بین تهران و واشنگتن را داشته است .

شایان گفتن است که سلطان نشین عمان چند ماه پیش پذیرای نخست وزیر اسرائیل  و همسرش در یک دیدار رسمی بود. نتانیاهو در این سفر مورد پذیرایی گرم قرار گرفت و سلطان قابوس در کاخ سلطنتی خود از او میهمانداری کرد.

کارشناسان خبری می گویند با وجود نقش موفق عمان در میانجیگری اوایل دهه نود میان ایران و آمریکا، مشخص نیست که تلاش‌های احتمالی این کشور در حال حاضر نیز به نتیجه مشابهی منجر شود یا نه .