وزیر خارجه سوئد:با ایران درباره پرداخت غرامت قربانیان هواپیمای اوکراینی توافق کردیم

وزیر خارجه سوئد از توافقنامه ایران با این کشور برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان خارجی هواپیمای اوکراینی که در اثر شلیک موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد،خبرداد اما حامد اسماعیلیون از خانواده های جانباختگان می گوید:  پرداخت غرامت از سوی رژیم ایران حقیقت ندارد.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ما با ایران یک توافقنامه همکاری امضا کردیم و به زودی  درباره پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان آن حادثه مذاکره خواهیم کرد».

لینده گفته است:  این توافقنامه پس از مذاکره با ایران و سایر کشورهایی که در این هواپیما شهروندانی داشتند از جمله کانادا و اوکراین امضا شده است.

حامد اسماعیلیون که فرزند و همسر خود را در انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی از دست داده، اعلام کرد: «برداشت نادرست از تفاهم‌نامه‌ مابین اوکراین، کانادا، افغانستان، بریتانیا و سوئد بوده است که متاسفانه از سوی یکی از این کشورها به اشتباه مطرح شده است. مذاکراتی آغاز نشده است که به نتیجه برسد. خود ایشان در این مورد بیانیه‌ای صادر خواهند کرد.»

خبرگزاری فرانسه نیز در این زمینه خبرداد:   ایران و کشورهای مختلف ذیربط در این باره  توافق نامه ای را امضا کرده اند و وزیر امور خارجه سوئد  تأکید کرده “تردیدی وجود ندارد” که تهران غرامت می‌پردازد، هرچند مبلغ دقیق غرامت هنوز مورد بحث قرار نگرفته است.

هنوز مقام های ایران درباره امضای این توافقنامه واکنشی نشان نداده و آن را تأیید نکرده‌اند.

حکومت ایران هنوز جعبه سیاه را به فرانسه  تحویل نداده است، کانادا امروز اعلام کرد تیمی از کارشناسان این کشور را برای مشارکت در بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی دچار سانحه شده در ایران، به فرانسه اعزام می‌کند.

هیأت تأمین امنیت حمل و نقل کانادا، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: به این هیأت خبرداده شده  که دانلود جعبه های سیاه این هواپیما در بخش تحقیق و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه در پاریس انجام می‌شود و از هیأت کانادایی برای مشارکت در این امر دعوت به عمل آمده است؛ لذا تیمی از کارشناسان متخصص، در تجزیه و تحلیل جعبه‌های سیاه هواپیما به فرانسه اعزام می‌شود.

همچنین آژانس بازرسی امنیت پروازی فرانسه اعلام کرد که کار فنی روی جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی ۱۷ روز دیگر  آغاز خواهد شد.

محمد جواد ظریف، نیز اخیرا در  گفت‌وگوی تلفنی با همتای کانادایی‌اش گفته است که  ایران ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کرد.

ظریف افزوده است که  جمهوری اسلامی،  برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافران این هواپیما اماده است .اما   خانواده‌های پرواز ۷۵۲ اتفاق نظر دارند که تا تحقیقات کامل و منصفانه‌ای انجام نشده، هیچ غرامت و گزارشی را از ایران نمی پذیریم.