وزیر خارجه سوئیس در تهران با روحانی و ظریف دیدار می‌کند

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس که به ایران سفر کرده، قرار است روز یکشنبه ۱۶ شهریور در تهران با مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین المللی و از جمله «کانال مالی انسان‌دوستانه سوئیس» مذاکره کند.

ایگنازیو کاسیس شنبه وارد ایران شد و ابتدا به اصفهان رفت و از این شهر دیدار کرد. این سفر در چارچوب بزرگداشت «یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران» انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و وب سایت «سوئیس اینفو» می‌گویند، ایگنازیو کاسیس قرار است در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه همچنین گفت که تعدادی از نمایندگان پارلمان سوئیس نیز همراه ایگنازیو کاسیس به ایران سفر کرده‌اند که قرار است با نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کنند.

سعید خطیب زاده با اشاره به این که «کانال مالی انسان‌دوستانه سوئیس» یکی از محورهای اصلی مذاکرات با ایگنازیو کاسیس در تهران، گفته بود: « تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این ‌کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.»

دولت آمریکا دو سال پیش با خروج از توافق هسته ای با ایران، موسوم به برجام، تمامی تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اضافه کرده بود: «ما در عین حال به دلیل برخی اقدامات مخرب ایالات متحده در قبال این کانال مالی، به نیات آمریکا تردید جدی داریم.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در آستانه سفر ایگنازیو کاسیس٬ به ایران با او تلفنی صحبت کرد.

ایگنازیو کاسیس گفته بود که در این تماس در خصوص «کانال مالی انسان‌دوستانه» با مایک پومپئو صحبت کرده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در این زمینه گفته بود، ما‌یک پومپئو در این تماس از نقش مستمر و سازنده سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران و همچنین کمک به آزادی شهروندان آمریکایی که به ناحق توسط حکومت ایران بازداشت شده بودند، تشکر کرد.

سوئیس از سال ۱۹۸۰ به دنبال قطع روابط دیپلماتیک واشینگتن و تهران، حفاظت از منافع آمریکا در ایران را به عهده گرفت.

سوئیس همچنین از سال ۱۳۹۶ حافظ منافع ایران در جده و حافظ منافع عربستان سعودی در تهران است. روابط دیپلماتیک ایران و عربستان از دی ماه سال ۱۳۹۴ قطع شده است.

سوئیس همچنین از سال ۱۳۹۸ حفاظت از منافع ایران در کانادا را به عهده گرفته است.