وزیر خارجه عراق: گفتگوهای محرمانه بین ایران و عربستان در حاشیه همایش بغداد، جریان دارد

مقامات عراقی می گویند که هم اکنون مذاکراتی بین ایران و عربستان در بغداد به طور محرمانه در جریان است تا شاید بتوان روابط دو کشور را بهبود بخشید. ولی مقامات رسمی دو کشور نسبت به این خبر سکوت کرده اند و معلوم نیست تا چه حد می توان در مورد موفقیت گفتگوها انتظار داشت.

حسین فواد وزیر خارجه عراق وجود این مذاکرات را تایید کرد، ولی حاضر نشد درباره جزئیات آن توضیحی بدهد.

این تماس های محرمانه بین وزیران خارجه ایران و عربستان، در حاشیه یک همایش بین المللی جریان دارد که از روز گذشته با شرکت نمایندگان ارشد هشت کشور در بغداد جریان دارد و هدف از آن پا پایان بخشیدن به دخالت های مسلحانه گسترده رژیم ایران در عراق علیه نیروهای آمریکایی و به هدف تسلط بر حکومت بغداد می باشد.

مصطفی الکاظمی رهبر عراق گفت که خاک آن کشور نباید به میدان رویارویی کشورهای خارجی با یکدیگر مبدل شود.

رژیم ایران که تهدید کرده سربازان آمریکایی در عراق را به زور اسلحه بیرون خواهد کرد، با برپایی چندین گروه مسلح و مزدور در عراق، می کوشد هدف های تعرضی خود را پیش برد.

از سوی دیگر، با آن که پرزیدنت بایدن در مورد علت بیرون رفتن از افغانستان گفته بود که هدف ایالات متحده در آن کشور “ملت سازی” نبوده، این بار سران آمریکا در خاک عراق می گوید که همچنان خود را نسبت به تقویت آن کشور و کمک به پیشرفت اقتصادی تا هنگامی که عراق بتواند کاملا روی پای خود بایستد، ادامه خواهند داد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت واشنگتن به تعهدات دراز مدت خود در این زمینه متعهد است. او گفت که ایالات متحده کمک خواهد کرد که عراق به یک کشور امن، قوی و مرفه مبدل گردد.

در یک گزارش دیگر آمده است که علیرغم مشکلات مالی عراق و عدم توانایی آن در پرداخت بدهی های مالی خود به ایران، صادرات برق ایرانی به عراق همچنان ادامه دارد. رژیم ایران در اوج کمبود برق در داخل کشور، به پاکستان نیز برق صادر می کند و این امر موجب نارضایتی گسترده ای در میان مردم شده است.

روزنامه آرمان ملی چاپ تهران نوشت: در حالی که پیک پنج کورونا مردم ایران را بیش از گذشته به کشتن می دهد، ادامه خاموشی های برق غیرقابل تحمل می شود و معلوم نیست که رژیم چرا با چنین شرایطی به صادرات برق به پاکستان و عراق ادامه می دهد.

در گزارش ها آمده است که پاکستان برای ادامه راه اندازی بندری در سواحل دریای عمان از ایران برق میخرد که آن بندر، رقیب سرسخت بندر چابهار در خاک ایران است.

ولی گفته میشود که رژیم به سختی به ارز خارجی نیاز دارد و تصور می کند که حتی به بهای آسیب رسانی به جان شهروندان خود به علت ادامه خاموشی های برق، ناچار است به کشورهای همسایه برق صادر  کند تا درآمدی از این راه داشته باشد.