وزیر خارجه عربستان اعلام کرد:باید بر ایران آنقدر فشار آورد تا ناگزیر به مذاکره شود

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در ارتباط با ادامه سیاست “فشار حداکثری” آمریکا بر ایران گفت:  این فشارها باید افزایش یابد تا رژیم ایران  را به میز مذاکره بکشاند.

او در ادامه تأکید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران تهدید بزرگی برای خاورمیانه است و عربستان در برابر آن خواهد ایستاد.

وزیر خارجه عربستان که در کنفرانس ویدیویی با اندیشکده “واشنگتن انستیتو” شرکت کرده بود، گفت که سیاست تهاجمی پرزیدنت ترامپ علیه حکومت ایران  بیش از دولت‌های سابق آمریکا موفق بوده و توانسته است امکانات ایران را در “حمایت از تروریسم” محدود کند.

فیصل بن فرحان بن سعود، گفت که راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت ایران تاکنون کارساز بوده، هر چند که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

او تاکید کرد:  “حکومت ایران، اکنون کمتر از گذشته قادر به حمایت از گروه‌های نیابتی خود در عراق، سوریه و لبنان است و این فشار در داخل کشور هم احساس می‌شود”.

وزیر خارجه عربستان گفت: «هر جا در جهان مشکلاتی باشد پای ایران در میان است»؛ و مثال آورد که بحران یمن و ادامه جنگ داخلی در این کشور، به علت حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی است؛ او تأکید کرد که عربستان نمی‌تواند “تهدیدهای برنامه هسته‌ای و موشکی و فعالیت‌های مخرب ایران را” نادیده بگیرد.

او گفت که تمام تلاش‌های صلح در خاورمیانه باید بر این هدف تمرکز یابد که اسرائیل و فلسطینی‌ها گفت‌وگوهای صلح را از سر گیرند.

گفته شده است که به دنبال روند عادی‌سازی روابط دو کشور امارات و بحرین با اسرائیل، از احتمال می رود که گام مشابهی از سوی عربستان برداشته شود، اما وزیر خارجه عربستان اشاره کرد که کشورش در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارد.

او در ادامه گفت آنچه فعلا اولویت دارد، نزدیک کردن اسرائیل و فلسیطینی‌هاست “تا به توافقی پایدار دست یابند”.

یادآور می شود که کاخ سفید از عربستان خواسته است، در راه جلب موافقت فلسطینی‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگو با اسرائیل تلاش کند.