وزیر خارجه عربستان: روابط با اسرائیل، تنها پس از صلح اسرائیلی – فلسطینی به صورت عادی در خواهد آمد

در همان حال که همکاری های آشکار و پنهان بین عربستان سعودی و اسرائیل در حال رشد است، وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که بهبود کامل روابط با اسرائیل هنگامی عملی خواهد گردید که بین اسرائیل و فلسطینیان صلح برقرار شده باشد.

برخی مقامات فلسطینی و نزدیکان محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی ابراز نگرانی کرده بودند که عربستان، با نزدیک شدن به اسرائیل، منافع فلسطینی ها را قربانی سازد. ولی ولیعهد عربستان شخصا با محمود عباس تماس تلفنی گرفت و او را مطمئن ساخت که عربستان منافع فلسطینیان را زیرپا نخواهد گذاشت.

با این همه، دولت عربستان یکی از ملایم ترین واکنش ها را نسبت به طرح صلح ارائه شده از جانب پرزیدنت ترامپ نشان داد و عملا از آن پشتیبانی کرد.

هفته پیش نیز یک هیات بلندپایه از رهبران جامعه یهودیان ایالات متحده ار ریاض دیدن کردند و با رهبران عربستان به گفتگو پرداختند. مناسبات عربستان با ایالات متحده و اسرائیل، دو موضوع مهم این سفر بود.

وزیر خارجه عربستان گفت: هرگونه تحول در روابط کشورش با اسرائیل، تنها بعد از برقراری صلح میان فلسطینیان و اسرائیل خواهد بود.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان، این سخن را دو روز پیش (شنبه) در همایش امنیتی مونیخ و در پاسخ به پرسش گزارشگر روزنامه اسرائیلی معاریو بیان داشت.

وی گفت: صلحی که بعد از آن عربستان بتواند تحولی در روابط با اسرائیل ایجاد کند، باید بر اساس شرایط مورد نظر فلسطینیان باشد.

فیصل بن فرحان در سخنان خود در کنفرانس مونیخ، به طرح صلح آمریکایی «معامله قرن»، که دونالد ترامپ آن را ماه گذشته برای حل نزاع اسرائیلی- فلسطینی ارائه کرد، اشاره نداشت