وزیر خارجه عمان تایید می کند که در سفر به تهران، به رژیم ایران در مورد بروز جنگ هشدار داده است

یوسف بن‌علوی سه روز پیش ، در سفری غیر منتظره به تهران رفت و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران  دیدار کرد

یوسف بن‌علوی، وزیر خارجه عمان، که در این هفته از ایران دیدن کرد،  با ابراز نگرانی از تنش های جنگی بین رژیم ایران و ارتش آمریکا گفت : کوچکترین اشتباهی از سوی دو کشور ، کل منطقه را به آتش خواهد کشید.

وزیر خارجه عمان در گفت‌وگو با شبکه ی خبری ، بی‌بی‌سی عربی افزود : از وضعیت فعلی به شدت نگران هستیم و فکر می‌کنیم که با کمک دیگران می‌توانیم تنش فعلی در منطقه را مهار کنیم. دو طرف یعنی ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها هر دوی آنها با دوستانشان متوجه شده‌اند که تنش فعلی ممکن است به فاجعه منجر شود و البته شاید هم به توافق ختم شود.

رادیو پیام اسرائیل روز گذشته از قول سامانه ی خبری الحدث گزارش ی داده بود که وزیر خارجه  عمان به ایران رفته بود تا از جانب ایالات متحده به ایران هشدار دهد که اگر تعرض کنید از سوی آمریکا شدیدا سرکوب خواهید .

یوسف بن‌علوی سه روز پیش ، در سفری غیر منتظره به تهران رفت و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران  دیدار کرد .

وزیر خارجه عمان در مصاحبه با  بی‌بی‌سی گفت: که دو طرف باید متوجه باشند که یکدیگر را مقصر دانستن “بازی بسیار بسیار خطرناکی است”.که “اگر جنگی در بگیرد، بحث بحث یک هفته و دو هفته یا یک ماه و دو ماه نیست… بحث بودن یا نبودن است.”

تاکنون جزییات مذاکرات وزیر خارجه عمان  و محمدجواد ظریف، منتشر نشده است اما محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، دیروز اعلام کرد که : سفر وزیر خارجه عمان “ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد”.

رادیو پیام اسرائیل در این هفته از قول نشریه عرب زبان “الحدث” نوشت که هدف از سفر بن علوی به تهران، میانجیگری بین ایران و ایالات متحده نبوده، بلکه او ماموریت داشته هشدار جنگی ایالات متحده را به آگاهی سران ایران برساند.

بن‌علوی افزود : “ایرانی‌ها آماده‌اند که در مورد سیاست خارجی‌شان گفت‌وگو کنند ولی “در شرایط متفاوت و نه زیر فشار”.

کشور عمان همسایه ی جنوبی ایران در خلیج فارس است ، که به دلیل روابط نزدیک اش  با ایران و آمریکا ،در سال‌های گذشته و در چند مقطع حساس نقش واسطه مذاکرات بین تهران و واشنگتن را داشته است .

ایالات متحده سال گذشته از  توافق هسته‌ای ایران (برجام) خارج شد و تحریم‌های ایران را به طور کامل بازگرداند و کشورهای دیگر را از خرید نفت ایران منع کرد تا اقتصاد ایران را به زانو درآورد، ایران، در واکنش به این تهدیدها اعلام کرد که  اگر نتواند نفتش را بفروشد، تنگه ی هرمز را می بندد و اجازه ی عبور به هیچ کشوری برای انتقال نفت نخواهد داد . تنگه هرمز شاهراه اصلی انتقال نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که تصمیمش به خروج از برجام با انتقاد بین‌المللی روبرو شد گفته که حاضر است برای رسیدن به توافق تازه با ایرانی‌ها گفت‌وگو کند.خامنه ای پیشتر گفته بود مذاکره با آمریکا سم مضاعف است .

یک دیدگاه

  1. تا آمریکا وارد عملیات نظامی نشود مسئولان حکومت ایران یکه تازی و فحش و ناسزا و قلدری را کنار نمی گذارند. ملت ایران بار این بدبختی ها را دارد به دوش می کشد. هنوز خانواده مسئولان نظام از امریکا بیرون نشده اند و حساب بانکی شان هم بلوکه نیست.

Comments are closed.