وزیر خارجه فرانسه، به حکومت ایران اعتراض کرد، ولی اعتصاب غذای دو بانوی ایرانی – فرانسوی همچنان ادامه دارد

فریبا عادلخواه و رولان مارشال

اعتصاب غذا فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی –فرانسوی در زندان ادامه دارد ، فرانسه در اعتراض به تداوم بازداشت فریبا عادلخواه و رولان مارشال، دو پژوهشگر فرانسوی زندانی در اوین، سفیر حکومت ایران در پاریس را احضار کرده است

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرده است : تداوم بازداشت این دو پژوهشگر زندانی در ایران، غیر قابل تحمل است و ادامه  اعتصاب غذای فریبا عادلخواه موجب نگرانی ماست .

در این بیانیه  به بهرام قاسمی، سفیرحکومت  ایران تصریح شده است که فرانسه خواهان آزادی فوری فریبا عادلخواه و رولان مارشال است و مقام‌های ایرانی می‌بایست در خصوص وضعیت آنها کاملا شفاف سازی کنند.

وزارت خارجه فرانسه  در ادامه نوشته است رئیس جمهوری (امانوئل مکرون) و وزیر امور خارجه (ژان ایو لودریان) چندین بار گفته‌اند بازداشت این دو غیر قابل تحمل است.

در پایان این بیانیه تاکید شده است که  فرانسه به اقدامات خود تا آزادی فریبا عادلخواه و رولان مارشال ادامه خواهد داد.

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خردادماه پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز ۲۴ مرداد ماه اعلام کرد رولان مارشال، محقق فرانسوی چند ماه پیش در ایران بازداشت شده است. رولان مارشال متخصص امور افریقا و دوست و همکار فریبا عادلخواه است و برای دیدار با وی به تهران سفر کرده بود.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی  پیشتر گفته بود که پافشاری فرانسه در مورد پرونده فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، را «مداخله‌جویانه» دانسته بود.

همچنین عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر هشدار داده بود که این گونه درخواست‌ها حتی می‌تواند باعث «پیچیده‌تر شدن روند دادرسی» دوتابعیتی‌ها شود.

حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر هم چنان با بازداشت شهروندان دو تابعیتی آنها را به تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران متهم کرده است. این در حالی است که شماری از کشورهای غربی و نهادهای مدافع حقوق بشر بر این اعتقادند که این نوعی گروگانگیری حکومت ایران برای آزادی ماموران تروریستی خود در زندان های خارج از ایران است .