وزیر خارجه فرانسه، خواهان مذاکرات همه جانبه با رژیم ایران “برای حفظ امنیت منطقه ای” شد

وزیر خارجه فرانسه گفت : برای حفظ امنیت در منطقه می‌خواهیم مذاکرات همه‌جانبه‌ای با ایران انجام دهیم .عربستان صعودی اعلام کرد : به  شرط “توقف فوری تهدیدات و فعالیت‌های خصمانه” در منطقه از این مذاکره استقبال می کنیم .

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، که به هدف بررسی ایجاد دوباره امنیت در منطقه به ریاض سفر کرده بود در دیدار با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی گفت :  مذاکره با ایران بایستی از موضوعات مرتبط با پرونده هسته‌ای فراتر روند. فرانسه خواستار ایجاد امنیت در منطقه است و برای اجرایی شدن آن آماده گفت‌وگوهای بین‌المللی با ایران است.

وی گفت : می‌خواهم به دوستان اماراتی‌مان بگویم که ما هیچگاه بر سر امنیت مؤتلفان خود در منطقه مصالحه نخواهیم کرد.

وزیر خارجه فرانسه  افزود: ما می‌خواهیم به همراه مقام‌های امارات متحده عربی دیپلماسی را در اولویت قرار دهیم.

وی گفت :  در چنین شرایطی که “تنش‌های کنونی بر تشدید بحران‌های دیگر به‌خصوص در یمن نیز تأثیر می‌گذارند”، باید از  عقب‌نشینی نیروهای نظامی امارات ، به عنوان “تصمیمی شجاعانه” قدردانی کرد .تمام تلاش‌های ما بایستی در راستای احیای روند سیاسی مورد حمایت سازمان ملل متحد باشد..

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیشتر گفته بود : کلیت آن طرح فرانسه  برمی‌گشت به اینکه ایران دنبال سلاح هسته‌ای نباشد که همیشه این را گفتیم، ایران به صلح منطقه و صلح آبراه‌های منطقه کمک کند که همیشه کمک کردیم. آمریکا کل تحریم را کنار بگذارد و فروش نفت بلافاصله آغاز و پول نفت در اختیار قرار بگیرد.

فرانسه پیشتر پیشنهادی را مطرح کرده بود که بر اساس آن، در ازای راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای خرید نفت ایران، امنیت خلیج فارس تأمین و مذاکرات بر سر امنیت منطقه و وضعیت توافق هسته‌ای موسوم به برجام پس از سال ۲۰۲۵ میلادی آغاز شود. که در حدود یک هفته پس از اعلام این پیشنهاد نیز برخی مقام‌ها و رسانه‌های آمریکایی از موافقت پرزیدنت ترامپ با طرح فرانسه خبر داده بودند

عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، در پیامی غیرمستقیم به ایران گفت : «کشورهایی که ما را به گفت‌وگو دعوت می‌کنند باید در ابتدا سیاست صدور انقلاب و ایجاد اختلافات فرقه‌ای در کشورهای دیگر به منظور دخالت در امور داخلی آن کشورها را متوقف کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت: عربستان همسایه ماست و قرار است تا ابد در کنار یکدیگر بمانیم. ما چاره‌ای جز گفت‌وگو با یکدیگر نداریم.

یک دیدگاه

  1. شماها برای امنیت و رفاه مردم خودتان باعث پایداری رژیم این اخوندهای خونخوار در چهل سال اخیر بوده اید. ننگ بر شما که فقط حقوق بشر را برای خودتان میخواهید.

    ترامپ باید سریعتر کار کند چرا که اخوندها دارند ایران را تکه تکه میبخشند!!!

Comments are closed.