وزیر خارجه فلسطینی از آمادگی محمود عباس برای دیدار با نتانیاهو، اما در مسکو، سخن می گوید

وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطینی، ریاض المالکی گفت که وی آماده است با سفیر اسرائیل در مسکو یک دیدار کاری داشته باشد تا بتواند با وی درباره مسائل مورد اختلاف طرفین به گفتگو بنشیند. این ابراز آمادگی در حالی بیان می شود که محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی دستور داده که به نشان اعتراض به تصمیم اسرائیل برای الحاق دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری، همه پیمان ها و توافق ها با اسرائیل را باطل می سازد و تماس ها را قطع می کند.

ریاض المالکی در عین ابراز آمادگی به انجام این دیدار، ادعا کرد که بعید می داند وزیر خارجه اسرائیل این فراخوانی او را بپذیرد.

وی افزود: برای برگزاری دیداری میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در روسیه دو مرتبه تلاش شده، اما به دلیل موضع طرف اسرائیلی این دو تلاش‌ شکست خورده است.

محمود عباس در سال های اخیر بارها اعلام داشته که حاضر به دیدار و گفتگو با نخست وزیر اسرائیل نیست و اگر اکنون می گوید که حاضر است در مسکو با وی دیدار کند، احتمالا انتظار دارد که در این فرصت، رئیس جمهوری روسیه به نخست وزیر اسرائیل فشار سیاسی وارد آورد.

المالکی تصریح کرد که نسبت به سفر نتانیاهو به مسکو تردید دارد؛ حتی اگر دوباره برای سفر به این کشور از وی دعوت شود.

آشنایان امور می گویند که فاصله بین رام الله، مرکز حکومت خودگردان فلسطینی با اورشلیم پایتخت اسرائیل، فقط بیست کیلومتر است و اگر محمود عباس قصد گفتگوی واقعی دارد، آسان تر است که این ملاقات در اورشلیم صورت گیرد.

در ده سال اخیر رئیس حکومت خودگردان، به طور پیگیر، از تجدید مذاکرات صلح با اسرائیل روی گردانیده و پیش شرط هایی قائل شده که انجام گفتگو را غیرممکن کرده است.